Toz Alerjisi

Alerji milyonlarca insanın etkilendiği büyük bir problem. Çoğu kişiye göre bu tür alerjilerin artmasının sebebi doğal yaşamdan uzaklaşmamız nedeniyle bağışıklık sistemimizin aşırı hassaslaşması. Peki toz alerjisi de nedir? Dikkat etmemiz gerekenler ve alerjiden korunmak için yapılması gerekenleri sizin için derledik.

Gözle görülmeyen ancak mikroskop altında görülen akarlar yüzünden oluşan bu alerjiye halk arasında toz alerjisi adı konulmuştur. Akarlar derilerimizden dökülen ölü hücreler ile beslenen canlılardır. Akarların dışkıları da ev tozuna karışarak solunum sırasında alerjiye sebep olurlar. Ev içinde bulundukları için yıl boyu hastalar için büyük dert olmaktadırlar. Tabii kışın evde yaza nispeten daha çok durulduğu için de bu toz alerjisi baş göstermeye başlar.

Ev Tozu Alerjisi Zamanla Geçer mi?

Alerji kronik bir hastalıktır. Bundan dolayı tamamen geçmese de kontrol altına almak mümkündür. Evde uygulanan tedbirler ve saydığımız durumlara odaklı tedavi etkili olacaktır. Alerjiye karşı olan hassasiyeti azaltmak ve alerjik şikayetleri önlemek için uygun görüldüğü takdirde ilaç tedavisi uygulanır.

Ev Tozu Akarlarına Karşı Nasıl Önlemler Alınabilir?
  • Evden halıların kaldırılması gerekli (halı yerine yıkanabilir ince kilimler kullanabilirsiniz),
  • Yatak ve yastıklarınızda antialerjik  kılıf kullanılmalı,
  • Doktorunuzun tavsiyelerine göre dil altı damla aşı tedavisine başlanabilir,
İbrahim Saraçoğlu’ndan Toz Alerjisi Problemine Karşı Kür Tavsiyesi:

Taze tere yaprak ve saplarıyla beraber tüketmeniz burun akıntınızı ve gözlerinizdeki yanmanız için rahatlatıcı olabilir.

 

 

Aynı şekilde keçi boynuzu pekmezi de yararlı olacaktır. İbrahim Saraçoğlu sabah-akşam birer çorba kaşığı içmenizi tavsiye ediyor.

 

 

Ahmet Maranki Tavsiyeleri:

Ahmet Maranki katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşmada alerjilerin temel kaynağının karaciğerin çalışması ile ilgili bir problem olabileceğine dikkat çekerek. Evde toz alerjisi gibi alerjinin de bununla alakalı olabileceğini belirtti. Karaciğerin ilacı ise deve dikeni bitkisidir diyerek ekledi. Kurumuş deve dikenini kaynatıp suyunu içmenizi öneriyor.

Alerji sizi yüksek derecelerde rahatsız etmesinin yanı sıra başka hastalıkları da tetikleyebilir. Tabii ki bu konuda her zaman tavsiye edileni her şeyden önce bir alerji uzmanına danışmanız olacaktır. Sizi toz alerjisi ile ilgili gülümsetecek bir video ile baş başa bırakıyorum. Sağlıklı Günler.

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting