Otomobil

Trafik Sigortası Yanında Taşımak Zorunlu mu?

Trafiğe çıkarken resmi olarak ehliyetiniz ve ruhsatınız mutlaka yanınızda olmalı. Buna ek olarak bazı sürücüler ruhsat kapağında trafik sigortası çıktısı, fotokopisi taşımaktadır. Bu yaptıkları pek de boşa değildir. Trafik sigortası yanında taşımak zorunlu mu? Ne işe yarar? Gelin hızlıca beraber bakalım.

Öncelikle polis çevirmesi esnasında sistem üzerinden plakanızın aktif bir trafik sigortası bulunup bulunmadığı kontrol edilebilmektedir. Bu sebepten dolayı trafik sigortasını yanınızda taşımaya gerek yok gibi duruyor. Bunun çıktısını polis size sormayacak ancak sistemle ilgili bir problem olma riskine karşın yanınızda poliçe bulundurmak akıllıca olabilir.

Ayrıca bir kaza anında karşı tarafla birbirinize ruhsat fotokopisi ve poliçe evraklarını vermeniz gerekecek. Bu durumlarda aksilik yaşamamanız adına da yanınızda poliçe bulundurabilirsiniz. Telefonunuzda tuttuğunuz verilere güvenmek her zaman mantıklı olmayabilir.

Özet olarak, şu an yola çıkıyor ve yasal zorunluluğu merak ediyorsanız bir problem yok fakat her koşulda bu evrağı yanınızda bulundurmak akıllıca olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.