Troll Nedir? Kime Denir?

Geride bıraktığımız son yıllara en çok damga vuran kelimelerin arasında, sosyal medya kullanımının artmasından dolayı “troll” kelimesi de yer almaktadır. Pek çok kişi veya görüş için “troll” yakıştırması yapılmaktadır. Peki troll nedir? Troll kime denir? Troll tanımı. 

Klasik Troll Tanımı: Karşısındaki kişinin görüşlerini veya ortaya koyduğu iddiaların gerçekliğini veya olabilirliğini sorgulamadan aklında yer ettiği fikirleri karşı tarafa iletmeye çalışan kişilere troll adı veriliyor. 

Troll: Karşısındaki insanın hangi görüşte olduğuna dikkat etmeden “mizahi” amaçlı birtakım söz veya davranışlarla sinirlendiren, karşı tarafın huzurunu bozan kişiler de “Troll” olarak adlandırılmaktadır. 

Troller, karşısındaki insana mizahi amaçlı “salça olması” veya sinir bozmak amaçlı olması ile ikiye ayrılabilir. Özellikle sosyal medyanın artan gücü ile birlikte söz konusu medya çeşidinin nüfuzunun artması ile “Troll” adı verilen güruha pek çok konu ve yerde rastlamak mümkün.

Bir de siyasi troller var. Bu Troll çeşidi ise partilerinin savunduğu öğreti ve ideolojileri mantık  süzgecinden geçirmeden savunan kişilere denir. Bu tür trollleri, partilerin sosyal medyadaki gruplarında hayli fazla görmek de maalesef mümkün.

Siyasi Troller Tehlike

Tehlike olmasındaki tek neden, onların kendi görüşlerini savunmuyor oluşudur. Kendi görüşlerini makul bir gerekçe sunarak söylemeleri onları Troll yapmayacak ama dilleri partilerinin propaganda aracına dönüşmüştür. Bu yüzden de tehlikelidir. İkna edilmesi hayli zordur.

Trollere her yerde rastlayabilirsiniz. Okulda, işte ama en çok da sosyal medyada. Peki neden en çok sosyal medyada? Klavye artistliği veya bordo klavyeliler mevzusu var ya işte ondan. Yüz yüze konuşma ihtimaliniz olsa “iki çift laf edemeyecek” insanlar, kolaylıkla kendi meşru alanlarında devlet kurup devlet yıkıyor; hayali kahraman, ezeli düşman üretiyor, ekonomik politikalara yön veriyor. Fakat bunu yaparken topluma ne kadar büyük bir zarar verdiğini bilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: