Sağlık

Tükürük Diş Taşı Yapar mı?

Tükürük, sindirimin başlamasına yardımcı olan bir sıvıdır. Tükürük insan vücudunun sağlığı için önemli bir sıvıdır. Tükürük ağız da oluşan pek çok bakteriyi yok etmekle birlikte insan sağlığı açısından olmazsa olmaz bir parçadır. Tükürük insan vücuduna yararlı olduğu gibi bazı zararları da bulunmaktadır. Örneğin tükürüğün içinde bulunan kalsiyum ve fosfat diş yapısına zarar vermektedir. Ağız da tükürük birikmesi ile birlikte diş taşları oluşabilmektedir. Tükürük diş taşı yapar mı? Sorusuna yanıt olarak tükürük diş taşı yapar diyebiliriz. Tükürüğün içeriği incelendiği zaman diş taşı oluşumuna neden olabilecek kimyasallara rastlanmaktadır. Ancak, diş taşı oluşumu yalnızca buna bağlı değildir.

Diş taşı oluşumunu tetikleyen pek çok neden bulunmaktadır. Tükürük diş taşı oluşumuna neden olan etmenler arasında yer almaktadır. Tükürük bezlerinin fazla olduğu bölgeler de diş taşı oluşumu daha fazla görülmektedir. Diş taşı oluşumunu engellemek için diş bakımı düzenli olarak yapılmaktadır. Ancak diş taşı evde farklı yöntemler ile temizlenmeye çalışılmamalıdır. Mutlaka diş hekimi kontrolün de temizlenmesi gerekmektedir. Diş taşı temizliğini doktorunuzun yapması dişlerinizin zarar görmemesi açısından önem taşımaktadır. Diş taşlarını oluşmadan önlemek için ne yapmalıyız? Sorusunun yanıtı olarak ağız ve diş bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Tükürüğün diş taşı oluşumuna etkisi bulunmakla birlikte diş taşlarının yalnızca bu nedenden oluşmadığı bilinmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds