Biyografi

Tunç Soyer Kimdir? Aslen Nerelidir ve Kaç Yaşında?

Kulislerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak konuşulan isimlerinden biri olan Tunç Soyer kimdir? Nereli ve kaç yaşında? 

1959 senesinde (60 yaşında) Ankara’da dünyaya gelen Soyer, çocukluğundan itibaren İzmir’de yaşadı. Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmeye hak kazanan Soyer, buradan da iyi bir dereceyle mezun oldu. İsviçre’de bulunan Webster Kolejinde “Uluslararası İlişkiler” üzerine yüksek lisans yapan Soyer, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde de “Avrupa Birliği” alanında yüksek lisans yaptı. 

Soyer, üniversite yıllarında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda yönetmen asistanı ve oyuncu olarak çalışan Soyer, Türk Haberler Ajansı’nda da muhabir olarak bir dönem çalışmıştır. 

Bu dönemde Ingela Bendt ve James Downing’in Filistinli kadınların mülteci kamplarındaki dramını anlatan “Geri Döneceğiz” adlı kitabını da Türkçeye çevirmiştir. 

Eğitim hayatından sonra turizm sektöründe işe başlayan Soyer, beş sene boyunca turizm sektöründe görev aldı ve Türkiye’nin önde gelen turizm firmalarında müdürlük yaptı. 1991 senesinde ise firmasıyla Seferihisar’da bir tatil köyü kurmuş ve burayı 9 yıl boyunca yönetmiştir. 

Soyer ayrıca, Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı’nda yedi yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği yapmış ve ardından yine aynı vakıfta üç yıl süreyle Başkanlık görevinde bulunmuştur. 

2003 senesinde Avrupa Birliği’nden İzmir’e temin edilebilecek ekonomik kaynaklar konusunda hazırlamış olduğu raporunu dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’ya sunmuş ve teklifini kabul ederek Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak çalışmaya başlamıştır. 

2004 ile 2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yapan Soyer, 2006 senesinde Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevine layık görüldü.

Soyer, 2009 senesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıdı ve ülkeye yayılmasına öncülük eden etmiş ve 2013 senesinde merkezi İtalya’da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilmiştir. 

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde ise Cumhuriyet Halk Partisi’nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçilen Soyer, Mayıs 2014’te de Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirilmiştir. 

Çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen Soyer, evli ve iki kız çocuk babasıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds