Vasıfsız Eleman Ne Demek?

Vasıfsız eleman nedir ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan tabirlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca vasıfsız elaman tabirinden söz edeceğiz.

Vasıfsız Eleman Nedir? Ne Demek?

Vasıfsız eleman, herhangi bir alamet-i farikası olmayan, düz ve sıradan çalışanlara ”vasıfsız eleman” adı verilir. Genelde gazete ilanlarında kullanılan tabirlerden olan ”vasıfsız eleman” tabiri, gündelik hayatta da sıkça kullanılan tabirler arasında yer almaktadır.

Etimoloji

Vasıf kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiştir ve ”özellik, nitelik” anlamlarına gelir. Tabir, -sız, ve ”eleman” ek/kelimeleri nedeniyle Arapça-Türkçe karışımı bir tabirdir.

Genelde gazetelerin ”ilanlar” kısmında sıkça gördüğümüz ”vasıfsız eleman aranıyor” ibaresinde aranan kişi;

  • herhangi bir özelliği olmayan
  • fiziki gücü ile iş yapabilecek
  • ekstra bir iş bilmesine gerek olmayan
  • sıran ve düz kişilerdir.

Yine gazetelerde sıkça gördüğümüz ”kalifiyeli elaman” ifadesi ile ”vasıfsız eleman” ifadesi zıttır. Kalifiyeli eleman, özellikli ve birtakım niteliklere sahip iken vasıfsız eleman herhangi bir özelliği ve niteliği yoktur.


Günümüzde bu tanımın altını doldurmak için çok fazla örneğe ihtiyacımız olacak. Zira bu zamanda herhangi bir vasfı olmayan insan sayısı çok az. Herkesin uzman olduğu ya da üzerinde ihtisas yaptığı pek çok alan var. Bu nedenle ülkedeki vasıfsız eleman sayısı da hayli az. Mesela üniversite mezunları birer ”vasıfsız eleman” değildir. Çünkü hem eleman değiller hem de üniversite mezunu oldukları için özelliksiz de değillerdir.

Not: Son paragraftaki her cümle (!)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle