Otomobil

Turbo Şarj Ayarı Sınırı Aşıldı Hatası Çözümü

VAG grubu araçlarda özellikle yazılım işlemi sonrası çok görülen bir hata olan turbo şarj ayarı sınırı aşıldı veya turbı şarj ayarı sınırın altında hataları farklı hata gibi görünse de hata kodundan da anlaşılacağı gibi turbonuzun basınç ayarı ile ilgili bir arıza kodudur. Peki bu arızayı neden verir? Ne yapılması gerekir? Bakalım ve beraber inceleyip cevaplayalım.

Turbo şarj ayarı sınırı aşıldı ise eğer aracınıza yazılım atıldıysa yani başka bir deyişle chip yükleme işlemi yapıldıysa, beygiri yükseltildiyse aracınızda motor arıza lambası yakıp cihaza bağlattığınızda da bu hatayı vermesi gayet normaldir. Çünkü aracınızdan daha fazla verim alınabilmesi için işlem sırasında turbo basınçları olması gerekenin dışında ayarlarda kullanılmış demektir. Yazılım durumunda bir oynama olduysa bu arızayı silseniz bile bir süre sonra tekrar arıza verme ihtimali yüksektir.

Bir diğer kötü ihtimal ise turbo şarj ayarı sınırın altında veya aşıldı diyor ise aracınızın turbosu arıza vermiş demektir. Bu arıza hayati tehlike olmasa da bir an önce müdahale edilmesi gerekir çünkü bu durumda aracınız çekişten fazlasıyla düşecek ve özellikle alt devirlerde gaz yemeyip yığılmaya başlayacaktır.

Turbo Şarj Arızası Yolda Bırakır mı?

Motora tamamen zarar vermesi ihtimali fazla yüksek olmasa da aracınızda çok yüksek miktarda yılma yapacağı için sizi yolda bırakabilir yani on 20 km hızları geçemeyeceğiniz için bir nevi sizi büyük sıkıntılara sokar. Eğer bu yere yazılım dolayısıyla değilse ve fiziksel olarak hata yaşıyorsanız mutlaka bir servise göstermemiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds