Turşu Yıkanır mı?

Siz de ‘Turşu yıkanır mı?’ sorusunun cevabını arayanlardansanız aşağıdaki açıklamayı okuyarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Turşu Nedir?

Turşu, çeşitli besinlerin kendi mevsiminden farklı zamanlarda da tüketilebilmesi amacıyla yapılır. Turşu genellikle limon, limontuzu, sirke veya sadece tuzlu su ile yapılır. Turşu yaparken çoğunlukla biber, havuç, lahana, kornişon salatalık gibi sebzeler kullanılır. Bazı yörelerde ise mısır, patlıcan, sarımsak gibi çok çeşitli sebzelerinde turşusu yapılmaktadır. Turşu hazırlandıktan sonra 15 gün ile 3 ay arasında bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra turşularınızı yemeklerinizin yanında veya salatalarınıza katarak gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Turşu Yıkanır Mı?

Dışarıdan hazır olarak satın aldığınız veya evde hazırlamış olduğunuz turşularınızı sofralarınıza koymadan önce yıkamanıza gerek yoktur. Turşunun yapı şekli ile asitliği yüksek olduğundan bakteri üreme şansı yoktur. Ayrıca turşu yapılmadan önce iyice yıkanarak hazırlandığından tekrardan bir yıkama gerektirmez. Eğer turşunuzun tuz oranı fazla ise turşunuzu yıkamanızda veya tüketmeden önce suda bekletmenizde de herhangi bir sıkıntı oluşmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi