Ekonomi

Usulsüz Açığa Satış Ne Demek?

Haberlerde usulsüz açığa satış nedeniyle yüklü para cezalarıyla karşılaşan firmaları dönem dönem görmekteyiz. Ancak bu işlemin tam olarak ne anlama geldiği hiçbir yerde ifade edilmiyor. Bilindiği üzere SPK, borsa üzerinde yapılan manipülasyon amaçları hareketleri titiz bir şekilde incelemek suretiyle gerektiği yeree anında müdahale ile piyasa ve yatırımcıyı korumaktadır.

Usulsüz açığa satış demek, borsada herkese açık bir şekilde işlem gören hisse senetleri üzerinde ani düşüş yaşatmak amacını hedefleyerek ve kötü niyet güderek yüksek hacimli açığa sat emirlerinin cezalandırılmasıdır. Dönemsel olarak bu işleme ait limitler artırılıp belirli hisselerde bununla alakalı olarak yasaklanmaktadır. Firmalar bunu bazı dönemlerde kötü niyetle yatırımcılarda ani bir panik yaratmak ve ekstra kâr elde etmek amacıyla yapabilmektedir. Bu konu hakkında ilgili mevzuat ve SPK rehberlerini inceleyerek konu hakkında teknik bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds