Teknoloji

WordPress Hosting Nedir?

WordPress hosting, WordPress temelli web siteleri için özel olarak optimize edilen bir hosting hizmetidir. WordPress hosting sayesinde WordPress üzerine kurulu olan bir web sitesi çok daha yüksek performansla çalışır. Aynı zamanda güvenlik seviyeleri de maksimum düzeyde olur.

WordPress hosting paketi, önceden yüklenmiş olan WordPress kurulumuyla birlikte gelir. Bu kuruluma ücretsiz temalar ve uygulamalar dahildir. Aynı zamanda WordPress güncellemeleri de otomatik olarak alınmaktadır. Bu nedenle WordPress üzerine kurulan web siteleri için WordPress hosting paketinin tercih edilmesi çok daha iyi olacaktır.

WordPress Hosting Nasıl Çalışır?

WordPress hosting paketleri temel olarak standart web hosting paketleri ile aynıdır. Bir WordPress hosting hizmeti sayesinde popüler bir içerik yönetim sistemi olan WordPress için optimize edilmiş sunucu elde edersiniz. Bu hosting hizmetinin yapılandırılma amacı, WordPress’in son derece verimli çalışmasını sağlamaktır.

WordPress ile WordPress hosting birbirinden farklıdır. Bu nedenle çalışma biçimleri de farklılık gösterir. Ancak ikisi bir araya geldiğinde ortaya kusursuz bir web sitesi çıkar. Bu nedenle WordPress temelli web siteleri için WordPress hosting paketi önerilmektedir.

WordPress Hosting Özellikleri Nelerdir?

WordPress hosting paketi birçok ayrıcalıklı özellik ile sizlere gelir. Bu paketin sahip olduğu en önemli özellik dahili hız ve performanstır. Paket içerisinde web sitenizin hızını ve performansını artıran birçok seçenek yer alır. Aynı zamanda web sitenizin güvenliğini sağlayabilmek amacıyla kötü yazılımlar ile mücadele eden bir yapıya sahiptir.

WordPress hosting paketleri kolayca yönetilebilen panellere ve günlük yedekleme seçeneklerine sahiptir. Tüm bunların yanı sıra WordPress temelli web siteleri için özel olarak optimize edilmiş olması başlı başına çok önemli bir özelliktir.

WordPress Hostingin Sunduğu Avantajlar

WordPress hosting her ne kadar temelde web hosting ile benzer olsa da birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar ile alakalı detaylı bilgiler aşağıda verilmiştir:

Hız

WordPress hosting paketlerinde güncellemeler çok daha kısa bir süre içerisinde indirilerek kurulabilir. Bunun nedeni ise web siteniz için ayrılan sunucuda yalnızca diğer WordPress web sitelerinin barındırılmasıdır.

Yüksek Güvenlik

WordPress hosting, WordPress içerik yönetim sistemi için özel olarak optimize edilmiştir. Bu nedenle sisteminiz çok daha efektif bir şekilde korunur. Ancak bu durum sitenizin hiçbir saldırıdan olumsuz etkilenmeyeceği anlamına gelmez.

Güncel Yazılım

Sizlerin de bildiği üzere bir WordPress sitesi kullanıyorsanız sürekli olarak güncellemeleri indirerek kurmanız gerekir. Web sitesi güncel tutulmadığı zamanlarda birtakım sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Ancak WordPress hosting paketleri güncellemeleri otomatik kurmaktadır. Bu durum, manuel olarak güncelleme yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Aynı zamanda siteniz her zaman güncel kalacağı için sorun yaşama olasılığınız düşer.

Aynı Anda Uygulanabilen Yükseltmeler

Toplu yükseltmelerin yanı sıra güvenlik yamaları da sunucuda bulunan tüm web sitelerine aynı anda uygulanabilmektedir.

Daha İyi Çalışma Süresi

Sunucunuz otomatik olarak güncellendiği için web siteniz her zaman en son sürümde çalışacaktır. Bu durum, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların herhangi bir sorun yaşamayacağı ve sayfaları hızlı bir şekilde görüntüleyebileceği anlamına gelir.

Basit Kurulum

WordPress siteniz üzerine WordPress hosting hizmetini tek tıklamayla kolayca kurabilirsiniz. Yeni başlayan site sahipleri bile zorlanmadan dakikalar içerisinde kurulumu gerçekleştirebilmektedir.

Sizler de WordPress temelli web siteniz için kaliteli bir hosting hizmeti almak ve bu avantajlardan faydalanmak istiyorsanız, isimkaydet web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

WordPress Hosting’in Dezavantajları

WordPress hosting hizmeti her ne kadar avantaj sağlasa da bu hizmetin bazı dezavantajlara sahip olduğu da söylenebilir. Bu dezavantajlar aşağıda ele alınmıştır.

Sınırlı Eklenti

WordPress hosting hizmetleri, WordPress eklentilerinin bazılarına tam erişim izni vermeyebilir. Genellikle güvenlik açısından riskli olan eklentilere erişim izni verilmemektedir. Bu her ne kadar olumlu bir durum gibi gözükse de WordPress deneyiminizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Yüksek Maliyet

WordPress hosting hizmeti kullanmak, diğer hosting hizmetlerine göre biraz fazla maliyet gerektirir. Ancak bu durum hosting hizmetini satın aldıktan sonra yani halihazırda kullanırken ortaya çıkar.

WordPress Hosting ile Web Hosting Arasındaki Farklar

WordPress hosting ile web hosting arasında birçok fark vardır. Bu farklar şöyle sıralanabilir:

  • Web hosting hizmetini tercih eden kullanıcılar, otomasyon işlemlerinden veri tabanı işlemlerine kadar tüm işlemleri kendileri yapmalıdır. Ancak WordPress hosting kurulumu dakikalar içerisinde tamamlanabilmektedir.
  • WordPress hosting içerisinde yer alan RAM ve CPU özellikleri web hostinglere kıyasla daha fazladır. Bu durum WordPress hosting hizmetinin daha yüksek performans sunduğu anlamına gelir.
  • Web hostinglerde yedekler belirli aralıklar ile alınırken WordPress hostinglerde sitenin yedeği otomatik olarak günlük alınır.
  • WordPress hosting paketi içerisinde pek çok eklenti yüklü olarak gelir. Bu eklentilere; mail eklentileri, SEO eklentileri ve e-ticaret eklentileri örnek olarak gösterilebilir. Ancak web hosting kullanan kişi veya işletmeler bu eklentileri manuel olarak kendileri eklemelidir.
  • WordPress hostinglerde ön bellek problemlerini çözebilmek amacıyla özel yazılımlar yer alır.
  • WordPress hostinglerde SSL sertifikaları yer alır. Web hosting sahipleri ise bu sertifikaları özel olarak satın almaktadır.
  • WordPress hostinglerde CDN hizmeti ücretsiz olarak sunulur.

WordPress hosting ile web hosting arasındaki farklar bu şekildedir.

WordPress Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

WordPress hosting paketi seçerken dikkat etmeniz gereken birçok durum bulunur. Öncelikle sunucu yükleme süresinin 300 ms’nin altında olduğundan emin olmanız gerekir. Ardından çalışma süresi, müşteri hizmetleri, fiyat/performans oranı ve ihtiyaçları karşılayıp karşılamayacağı kontrol edilmelidir.

Özellikle müşteri hizmetleri hosting paketleri için büyük önem arz eder. Yaşayacağınız herhangi bir sorunun ardından anında destek alabiliyor olmalısınız. Sizler de bu bilgiler ışığında isimkaydet firmasını tercih ederek WordPress hosting hizmetine ve daha fazlasına uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.