Ya Öğrenen Ol, Ya Öğreten Ol; Ya Dinleyen Ol Ya İlmi Destekleyen Ol. Beşincisi Olma Helak Olursun

Ya öğrenen ol ya öğreten ol; ya dinleyen ol ya ilmi destekleyen ol. Beşincisi olma helak olursun. Hazreti Muhammed’in (sav) en güzel hadislerinden biri olan bu hadis, geçtiğimiz Cuma günü hutbede okunmuştu.

Ya Öğrenen Ol

İlmi talep eden eden, isteyen ve öğrenme isteğini içinde bulunduran olmak ilk mertebedir. İnsan, ”yaratan rabbinin adıyla oku” ilk ayetinde olduğu okumaya ve öğrenmeye açık olmalı. İlim Çin’de dahi olsa gidip almalıdır.

Ya Öğreten Ol

Muallim, Arapça kökenlidir ve ‘ilim” sözcüğünden türemiştir. Öğreten olmak ya da öğretmen olmak da ilmin bir mertebesidir.

Ya Dinleyen Ol

Dinlemek, ilim yolundaki en zor süreçlerden biridir. Dinlemek için ilk önce sabırlı olmak gerekir. Konuşmak veya bilmek için ilk önce dinlemek gerekir.

Ya İlmi Yayan Ol

Hadiste en son bahsedilen mevzu ilmi yaymaktır. Kişinin öğrenen, öğreten ya da dinleyen olmaması halinde ”ilmi yayan olması” beklenir. Zira kişi, ilk üçünü kendi aklıyla yapabilir ancak kişide ilim konusunda eksiklikler varsa bu ona engel değildir. Zira kişi, ilmin yayılmasına da yardımcı olabilir.

Beşincisi Olma: Helak Olursun

Hadiste insanlar için sadece 4 yol gösterilmiş ve bu dört yolun dışında kalan ya da başka bir yolu seçen kişilerin helak olacağı belirtilmiştir. İslam dininin ilmi verdiği önemin en net açıklaması olan bu hadiste açıkça görüldüğü üzere İslam, ilme engel olmaz; aksine ilmi teşvik eder.

Son yüzyıllarda İslam devletlerinde meydana gelen ilmi gerileme ve yozlaşma ise hiçbir dini gerekçeyle açıklanamaz. Müslüman bilim adamlarının sayısındaki azalmalar, İslam topraklarının kanayan bir yarası ve toplumsal bir sorunu olmadığı sürece bu ilim eksikliği hiçbir zaman kapanmayacak. Bu coğrafya her şeyden önce ilime aç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: