Yağ Lambası Yanıyor Gaza Basınca Sönüyor Sebebi

Arabadaki gösterge panelinde en mühim ikaz sembollerinden bir tanesi motor yağı ışığıdır. Normal koşularda yağ lambası, araç kontağı açıldığında durağan bir biçimde yanması ve aracın çalışmasıyla birlikte sönmesi beklenir. Eğer kontak açıldığında yağ lamba uyarı ışığı yanmıyorsa da bir sorun olduğu düşünülür. Pek çok farklı nedenlerden dolayı bu sorun ortaya çıkmış olabilir.

Sorunun nedenleri arasında, yağ lambası ampulünün patlak oluşu, yağ müşürünün arızalı oluşu, yağ müşürünün soket bağlantısında temassızlık oluşu ve müşür ile gösterge arasında bulunan kablo tesisatında yaşanan bir kopukluk olabilmektedir. Bu sorunlarından birinin yaşanıp yaşanmadığı kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda servise götürülmesi gereklidir.

İlginizi Çekebilir:  Traktör Direksiyon Boşluğu Nasıl Alınır?

Yağ lambasının yanıp sönmesi halinde, aracı kullanma riskli görülmektedir. Yağ lambası sürekli yanıp sönmesi ya da kısa aralıklarla yanıp sönmesi şeklinde ikiye ayrılır. Bazı araçlarda yağ eksikliği olduğu zaman aracın çalıştırılmasının ardından üç kez yanıp sönmesi gibi bir durum gözlenir. Bu, araç markalarından markalarına göre değişik anlamlara da gelebilir. Bu tarz bir arıza görülmesi halinde araç kenara çekilmeli ve çekici çağrılarak yetkili servise götürülmelidir.

İlginizi Çekebilir:  BMW E30 Filtreleme Sorunu Nasıl Çözülür?

Yağ lambasının gaza basıldığı zaman sönmesi durumu da farklı nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Genel olarak yağ basıncı rolantide düşük kalmış olması neden olur. Gaz verildiğinde devirle birlikte basıncın artış gösterdiği görülmektedir. Bu tarz bir arıza yaşandığında olabilecek değer sebepler şunlardır: Yağ pompasının tıkalı ya da arızalı olması, yağ kalitesi ve alışkanlığının bozulmuş olması, yağ seviyesinin az olması ve normalde kullanılandan daha kalın ya da araçla uyum sağlamayan yağın kullanılmış olması.

İlginizi Çekebilir:  Silecek Neden Ses Yapar? Gıcırtı Çözümü

Yağ lambası ile alakalı bir sorun olduğu vakit ilk yapılması gereken yağ seviyesinin kontrolüdür. Olası diğer sorunlar için yetkili servise ulaşılması gerekmektedir. Sorunun hangi sebeple ortaya çıktığının belirlenmesi arızanın halledilmesi konusunda önemli bir yere sahiptir. Önlem alınmadığında yağ lambası hatası çok ciddi ve tehlikeli sorunlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle en kısa zamanda tedbir alınmalıdır. Yağ lambası yanma durumu gerçekleştiğinde motorun kullanılamayacak hale gelene kadar aşınmasını engellemek için sembol yanarken aracı kullanmaya devam edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi