Otomobil

Toyota Corolla Önden Çekişli Mi?

Toyota, dünya üzerinde en çok tanınan ve satışı gerçekleştirilen otomobil markalarının başında yer almaktadır. Corolla da bunların en başında olup yıllar içerisinde gelişme göstererek son derece hoş görünün spor modeller de üretilmiştir. Bu bakımdan farklı bir yönünü de belli etmiş olmaktadır. Günümüzde bu aracın pek çok tutkunu bulunmaktadır. Dünya üzerinde binlerce takipçisi bulunan model önden çekilişli olup otomobilde sadelik sevenlerin yanındadır.

Corolla ve binek araçlarının pek çoğu piyasaya sürülürken önden çekişli yapıda olmasına dikkat edilmektedir. Ancak arkadan itişli modeller Levin gibi sportif coupe modellerinde tercih edilmektedir. 1,6 litre motoru olan yüksek devirli bu araçlar, üstten çift eksantrikli olup 124 beygir gücündedir. Yere yakın sürüş konumu ile sürücülerin beğenisi kazanmıştır. Hızlı, güvenli ve arkadan itişli araç talebinde olan yarışlara katılanlara ve rallicilere cazip gelmektedir.

Arkadan itişli olması dolayısıyla drift yapmaya imkan vermesi AE86 modelin en önemli özellikleri arasındadır. Corolla AE86 ayrıca yol tutuş dengesi ve kontrolünde de üstün bir başarı gösterdiği için, drifti konu alan etkinlik ve yarışlarda kendine yer bulmaktadır.

1980 dönemlerinin devamı niteliğinde piyasaya sürülen sportif Corolla araçlarından biri de Corola GTi idi. Döneminde çok popüler olan bu araç, güçlü motoru, agresif tarzı, sportif süspansiyonları ile oldukça popüler olmuş ve talepleri en iyi şekilde karşılamış bulunuyordu. Özel olarak ayarlamaları yapılan motorun Corolla AE86 ile benzerlikleri bulunmaktadır. Beygir gücü 130 olup sürücülere yüksek bir enerji sunmaktaydı.

Dokuz saniyeden daha kısa sürede 0-100 km/saat hızlanma sağlıyor ve 200 km/saate ulaşacak azami hız yapmaya imkan veriyordu. Dönemine göre gösterdiği performans olağanüstüydü. Düşük ağırlığının 1075 kg olması da bu noktada önem kazanmaktaydı.

Aracın sunmuş olduğu bu yüksek gücü zapt edebilmek için ve araba kullanıcılarına en iyi biçimde kontrol edebilecekleri sürüş deneyimi sağlayabilmek amacıyla süspansiyonlar geliştirildi. Bu güvenli şekilde aracın seyredebilmesi adına dört fren de havalandırmalı tip olarak yapılandırıldı. Diğer Corolla modellerinden farklı olarak, amaca özel yan etekleri, sportif tampon ve arka spoyleri, dikkat çekici GTi arması, üç kollu direksiyon simidi ve araç içindeki destekli spor koltukları önemliydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.