Kelimeler

Yapmacıklık Nedir? Ne Demek?

Yapmacıklık nedir ve ne anlama geliyor? Yapmacıklık kelimesi ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “yapmacıklık” kelimesinden söz edeceğiz.

Yapmacıklık Nedir? Ne Demek?

Yapmacıklık, isim.

Sahici olmayan, gerçeği yansıtmayan ve normalinden farklı bir şekilde olan anlamlarında kullanılan bir kelimedir. Herhangi bir söz, davranış ya da eylem hakkında kullanılan bu kelime, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Ayrıca “yapmacıklık” kelimesi, sahte ve inorganik anlamına gelen “yapmacık” kelimesinin isim halidir.

Yapmacıklık Kelimesinin Kökeni

Yapmacıklık kelimesinin kökeni Türkçedir. “Yap” fiilinden türeyen kelimeye isim-fiil eki olan ma; -cık ve lık ekleri eklenmiş ve bu anlamı ortaya çıkarmıştır.

Yapmacıklık Kelimesinin Kullanım Alanları

Yapmacıklık kelimesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Yapmacık insanlar, yapmacık sözler, yapmacık haller durumunda “yapmacıklık” kelimesi kullanılır.

Yapmacıklık Kelimesinin Cümle İçindeki Kullanımı

Oysa her şeyin sahte ve mekanik ve yıkım ve inşadan ibaret olduğu şehirde ise, bir anlığına yitirdiğiniz her şeyi yeniden bulacaksınız. Dünya içinde başka bir dünya orası: Parçaları insan eliyle üretilmiş, birleştirilmiş ve düzenlenmiş; hiçlik, yapmacıklık, uyarlama, çarpıtma ve aldanışlar üzerine kurulmuş; yalnızca kendisini yaratan insan için bir anlam ve değer taşıyan bir dünya.
Luigi Pirandello
Biri, Hiçbiri, Binlercesi, Luigi Pirandello

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.