Kelimeler

Yargı Dağıtmak Ne Demek?

Yargı dağıtmak nedir ve ne anlama geliyor? Yargı dağıtmak ifadesi ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya Kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “yargı dağıtmak” ifadesinden söz edeceğiz.

Yargı Dağıtmak Ne Demek?

Hesap sormak, bir kişinin doğru bir söz söylemesi ve ardından adaleti sağlaması ve hak ettiğini vermek gibi farklı ve absürt anlamlara gelmektedir.

İfade, özellikle sosyal medyada en çok konuşulan kalıplar arasında yer alıyor. Örneğin bir kişi, haksız bir durumu eleştiriyor ve o konuda hakkını arıyor; başarılı oluyorsa o kişi tabirle “yargı dağıtmış” oluyor.

Ya da bir futbolcu hakemin tüm kötü niyetine karşı mücadele edip maçı kazandıran golü atınca da yine söz konusu futbolcu tabirle “yargı dağıtmış” oluyor.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki yargı dağıtılmaz; adalet dağıtılır. Bu yüzden ifade aslında yanlış anlamında kullanılmaktadır. “X kişi adalet dağıtıyor” dendiğinde bu kullanım doğru olacaktır.

Ancak dil bozularak ilerler ve tıpkı bu örnekte olduğu gibi ifadenin yanlışı doğrusunun önüne geçmiş ve “galat-ı meşhur” olmuştur. Ancak yine belirtmekte fayda var ki “galat-ı meşhur lügat-ı fasihten evladır”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds