Big Data Örnekleri Nelerdir?

Daha önceki yazılarımızda Big Data’nın hangi amaçlı kullanıldığından ve Big Data’nın ne olduğundan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Big Data örneklerinden söz edeceğiz. Günümüzde Endüstri 4.0’ın bir yansıması olarak bilişim ve teknoloji alanında da radikal değişimler yaşanıyor. İstatistikler, her geçen gün internet ve mobil iletişim sistemlerinin geliştiğini, sosyal medya kullanımında artış yaşandığını, dünyada internete erişim sağlayanların oranının arttığını ifade ediyor. Peki Big Data örnekleri nelerdir? Örnekler üzerinden Big Data’ya biraz daha yakından bakalım ve örneklerle Big Data’yı biraz daha somutlaştıralım.

Kredi Kartı

Bilinen en önemli Big Data yöntemi kredi kartlarıdır. Her ne kadar bankaların, kullanımında önemli kar sağladığı bir alan olsa da işin “bilgi” kısmı çok daha önemli bir yer tutuyor. Şöyle ki; internetten aldığınız bir ürün ya da bir marketin pos cihazından çektirdiğiniz bir alışveriş sizden önce kredi kartının ait olduğu bankaya gidiyor. Siz ne kadar ve ne zaman alışveriş yaptığınızı ekstreden öğrenirken banka, hangi ürünleri ne sıklıkla aldığınıza bakıyor. Banka, hangi ürünü hangi yerden, kaç zaman aralıkla, hangi fiyattan aldığınızı önemsiyor. Böylece müşteri portföyünü bu yönde belirliyor. Örneğin kendi müşterileri daha çok belirli bir akaryakıt firmasından, belirli bir giyim markasından ya da belirli bir marketten alışveriş yapıyorsa indirim ve kampanyalarını bu yönde düzenliyor.

Google, İnternet, WhatsApp, Youtube

Hiç WhatsApp’ın nerden para kazandığını düşündünüz mü? Reklam yok, özel hizmet yok. Eskiden yıllık bir ücreti vardı, şimdi o da yok. İndirme başına ücret de almıyorlar. Peki ama WhatsApp nasıl para kazanıyor? Bu işi (milyar cinsinden ifade ettiğimiz bir uygulamadan bahsediyoruz) babasının hayrına, insanlığa hizmet için mi yapıyor? Evet diyorsanız çok iyi niyetlisiniz.

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ın ilk kurucularından olan Brian Acton, “Bir seçim yaptım. Kullanıcılarımın gizliliğini sattım ve her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum”  şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu konuyu daha önce ”WhatsApp Nasıl Para Kazanıyor?” yazımızda belirtmiştik.

Big Data örneklerini gündelik hayatta sıkça görmekteyiz ve daha da fazla göreceğiz. Bilgi güçtür!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle