Gündelik Hayat

Yufka Ekmek Evde Nasıl Saklanır?

Anadolu’da oldukça fazla kullanılan ve şehirlerde saklanması ve muhafaza etmesi de oldukça zor olan yufka ekmek, özellikle kadınlar tarafından köylerde yapılmaktadır.
Yufka ekmek genel olarak köy ve kasabalarda yapıldığı ve evin dışında sıcak olmayan yerlerde muhafaza edildiği için çok fazla sorun oluşturmamaktadır. Fakat dairelerde muhafaza edilmesi oldukça zordur.

  • Bir saç üzerinde iyice kurutularak yapılması gereken ve üst üste koyarak kuru bir yerde nefes alan temiz bir beze sarılarak muhafaza edilmelidir.
  • Eğer nemli ve sıcak yerde bu kuru yufka ekmeklerinizi bekletirseniz ekmekleriniz küflenir ve kokar. Saçtan indirdikten sonra da biraz ayrı ayrı bekletilmeli ve sıcak kalmamalıdır.
  • Eğer evinizin içinde soğuk ve serin olmayan yeriniz yoksa beze sarılı şekilde su geçirmeyen kalın bir plastik örtü örtüp balkonunuzda muhafaza edebilirsiniz.
  • Eğer bu da yoksa ekmeklerinizi sulayıp katlayıp 2-3 tane olacak şekilde poşetleyebilir ve buzluğa kaldırabilirsiniz.

Bunun için de dikkat etmeniz gereken bir şey var ki ekmeğinizi buzluktan çıkardıktan sonra hemen kullanmak ya da mikrodalgaya atmak yerine kendi kendine çözülmesini beklemelisiniz. Aksi durumda ekmekleriniz parçalanabilir.

Yapılması zor olduğu gibi muhafaza edilmesi de oldukça zor olan yufka ekmeğin başka muhafaza şekilleri varsa bize yazabilirsiniz.

fotoğraf kaynak:

Youtube: İlknur Sağlam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds