Ziyade Olsun Ne Demek?

Ziyade olsun ne demek? Genellikle sofradan kalkan misafirin en sahibine söylediği “ziyade olsun” sözü ne anlama geliyor? Bu yazımızda kısaca “ziyade olsun” sözünden bahsedeceğiz. Ziyade olsun nedir? Ne anlama geliyor? Ne demek?

Ziyade Olsun Ne Demek? 

Özellikle misafirin yemeğini yedikten sonra ev sahibine söylediği ‘ziyade olsun’ sözü şu anlamlara gelir:

• Fazlalaşsın 

• Artırsın

• Fazla olsun

• Artsın 

Misafir, ziyade olsun sözünden farklı olarak “bereket versin” , “bereketli olsun” gibi sözler de söyler. 

Ziyade olsun sözüyle anlatılmak istenen sofranın bereketli olması, ev sahibinin kesesinin bereketli olmasıdır. 

Ziyade kelimesinin anlamı, ‘fazla’dır. Mesela ‘bundan ziyade” derken kastedilen anlam “bundan başka, bundan farklı olarak” anlamlarıdır. Ziyadeleştirmek kelimesi ise artırmak, fazlalaştırmak anlamlarına gelir. 

Misafire birey olarak değil sen bir değer olarak bakmakta fayda var. Misafir sadece eve gelen birisi değil ayrıca bir değerdir. Bu sözde de anlaşıldığı üzere misafir gerek sözleri gerekse davranışları ile büyük bir değerdir.

Anadolu’da sahip olduğumuz değerler arasında yer alan misafirlik değeri, kültürümüzün de önemli taşıyıcıları arasında yer almaktadır. Ziyade olsun sözünde de söz konusu bu kültür ve değerimizin izlerini görmek mümkündür.

Daha önceki yazılarımda külliyatımızda yer alan önemli kelimelerden, unutulmaya yüz tutmuş sözcüklerden ve kullanımı eskiyen tabirlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise “ziyade olsun” tabirinden söz ettik. Hepsi ve daha fazlası için sitemizin “kelimeler” kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: