Gündem

Atina’daki Orman Yangınlarında Ölü Sayısı 49’a Yükseldi 157’den Fazla Kişi Yaralandı

Atina’da meydana gelen orman yangından en az 49 kişi yaşamını yitirdi, 150’den fazla kişi yaralandı ve yüzlerce ev ve araç kül oldu. Yunanistan’ın başkenti Atina’da yakınlarındaki ormanlık alanda başlayan yangın yerleşim birimlerine sıçradı, bilanço ağır oldu: 49’dan fazla kişi hayatını kaybederken 157 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı. 

EKAV’dan (Yunan Ulusal Acil Yardım Merkezi) yapılan bildiride Atina’nın kuzeydoğusunda bulunan Rafina bölgesindeki ormanlık alanda başlayan yangın, yerleşim birimlerine sıçradı ve yangının bilançosu ağırlaştı. 

Sivil Savunma Genel Sekreterliği, Atina yakınlarındaki ormanlık alanda başlayan yangında en az 49 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 157’den fazla insanın yaralandığı belirtti. 

Kayıp başvurusunda bulunulan pek çok kişiye de henüz ulaşılamadığıdan ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Yerel kaynaklara göre bir restoranda 26 kişinin cesedinin bulunduğunu iddia edildi fakat iddialar henüz doğrulanmış değil. 

Yüzlerce Ev ve Araç Kül Oldu

 

Atina’nın kuzeyindeki ormanlık alanda başlayan yangın nedeniyle bölgeden binlerce kişi tahliye edildi, yüzlerce ev ve araç kül oldu. Tahliye edilen binlerce kişi Rafina Limanından sahil güvenlik botları ve feribotlar ile yangın bölgesinden uzaklaştırıldı. 

Dün öğle saatlerinde, başkent Atina’ya 20 kilometre uzaklıktaki ormanlık alanda başlayan yangın, şiddetini artıran ve yön değiştiren rüzgar nedeniyle hızla yayıldı ve geniş bir bölgeye sıçradı. Yangının başladığı Rafina yakınlarında yaklaşık 200 itfaiye personeli ve gönüllü ekipler yangına karadan müdahale etmeye çalışıyor. Bölgeye çok sayıda uçak ve helikopter sevk edildi. 

Yunan İtfaiye Teşkilatından yapılan yazılı açıklamada, başkent Atina’nın 50 kilometre batısında yer alan Kineta bölgesinde çıkan bir başka orman yangınını söndürmek için ise 150 itfaiye personeli ve 74 yangın söndürme aracının görevlendirildiği belirtildi. Kineta’da çıkan yangın nedeniyle meydana gelen duman, Atina semalarını kapladı, başkent Atina’yı Mora Yarımadasını’na bağlayan ana yol saatlerce trafiğe kapalı kaldı. 

Olağanüstü Hal İlan Edildi

İki yerde başlayan ve kontrol altına alınmakta güçlük çekilen yangınlar nedeniyle İtfaiye Teşkilatı haricinde çeşitli askeri birlikler de yangın için seferber edildi. Öte yandan Avrupa Sivil Savunma Mekanizmasından da yangına ilgili yardım talebinde bulunuldu.

Atina’nın da arasında olduğu Attiki bölgesinin çeşitli kesimlerinde olağanüstü hal ilan edildiği belirtildi. Attiki Eyalet Başkanlığından yapılan açıklamada ise Vali Rena Duru, yangınların devam ettiği doğu ve batı Attiki’de olağanüstü hal ilan edildiğini söyledi. 

Aynı zamanda Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Bosna-Hersek’e düzenlediği geziyi yarıda bırakarak Atina’ya döndü.

Kaynak; Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi