Otomobil

100 cc Motora Sigorta Zorunlu mu?

Trafik sigortası aracın yolda güvenli bir şekilde seyir edebilmesi için son derece önemli bir poliçe türüdür. Ancak bazı motosikletlerde bu zorunluluk bulunmaz. Bunun çoğunlukla bir avantaj olduğunu düşünen sürücüler aslına bakarsanız çok büyük bir hataya düşmüş oluyorlar. Trafikte başınıza gelebilecek bir olayda teminatınızın olmaması sizin için bir iyilik değil, tam aksine başınıza bela olacaktır.

50 cc motorlara trafik sigortası zorunlu değildir. Ancak 100 cc motora trafik sigortası zorunludur. Burada bir kandırmaca durumu ortaya çıkabiliyor. Her ne kadar kanunsuz bir yöntem olsa da çoğu kullanıcı ve işyeri tarafından sıklıkla başvurulan bu yöntemde 50 cc motor silindir, piston, gömlek takımı değiştirilmek suretiyle 100 cc yapılıyor ve ruhsatta 50 cc yazıldığı için trafik sigortası zorunlu olmuyor.

Bir diğer dezavantaj ise isteseniz de 50 cc görünen bir motora sigorta yapamıyor olmanız. Sonuç olarak, 100 cc motorunuz ruhsatta da öyle yazsın ve her ne kadar masraflı olsa da ileriki riskler aklınıza gelsin ve mutlaka trafik sigortanızı düzenli olarak yenileyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi