Otomobil

Ford Focus Şanzıman Arızası Uyarısı Çözümü

Ford araçlarla ilgili binlerce makalede çok detaylı bir şekilde arıza kodlarının sebeplerini siz değerli okurlarımız ile paylaşmıştık. Bu makalemizin konusunu ise ‘şanzıman arızalı, serv. götürün’ şeklinde kadranda beliren garip hatanın çözümü ile ilgilidir. Garip dememizin sebebi Ford Focus yeni kasa, hatta garantili araçlarda bile bu arıza görülebiliyor. Durum böyle olunca can sıkıcı bu arızanın basit bir sebepten olduğu düşünülmek isteniyor. Ancak kötü bir haberimiz var, bu kronik arızaya düştüyseniz işiniz biraz uzun.

Öncelikle Focus model aracınız şanzıman ikazı veriyor ise ve garantisi devam ediyorsa kesinlikle özel bir servise uğramadan, dosdoğru servise götürün ve garantiden işlem yaptırmak suretiyle orijinal değişim yaptırın. Yetkisiz müdahale aracın garanti dışı kalmasına sebep olur ve bu işlem size bir hayli pahalıya patlar.

Garantiniz yoksa baştan söyleyelim. Problem kaynağı çok büyük ihtimalle şanzıman beyninden dolayı. Bu kasaların özellikle bazı serileri bu arızadan bir hayli sıkıntı çekti. Yapılması gereken, aracın beyni bağlanarak detaylı hata kodu okunmak suretiyle beyin, okuyucu kontrolü yapılması. Çoğunlukla beyin tamiri mümkündür. Yine de masrafınız birkaç bin lirayı rahatlıkla bulacaktır. Sonuç olarak, şanzıman revizyonu kadar ağır olmasa da başınız biraz belada diyebiliriz. Sorununuzu aşağıya detaylı olarak yazarsanız hızlıca cevap verelim.

6 thoughts on “Ford Focus Şanzıman Arızası Uyarısı Çözümü

 • Bekir Toker

  merhabalar 2013 focus benzin lpg aracaım bir kaç gün önce aynen görselde belirttiğiniz arıza uyarısını verdi. araç ilk kalkışta normal kalkıp hemen 2. vitese sorunsuz geçiyor fakat 2. vitesten sonrasında S modunda gidiyormuş gibi hep yüksek devirde vites geçişi oluyor örneğin ana yola çıkıphız 100 km ye falan çıkınca olması gereken viteste olmuyor yüksek devirde gidiyor ama bir kez N ye çekip tekrar D ye çekince olması gereken vitesi buluyor ve normal şekilde gidiyor. ayrıca denedim ışıkta S ile kalktım ama S de vites atmıyor vitesin yanındaki artı ve eksi yazan manuel mod çalışmıyor S ye alınca göstergede S ışığı D deki gibi yanmıyor.acaba yazılımsal bi sorunmudur?

  Yanıtla
  • Naci

   Sonucu çözümledinizmi sorun neymiş kardeşim bendede aynısı oluyor

   Yanıtla
 • Mert

  Sorunu çözebildiniz mi sıkıntı neymiş. Bende de aynı durum var şuan

  Yanıtla
 • Sa 2016 Ford Focus 1,5 tdci trend x aracımı turbosundan yağ kaçağı olduğu için ustaya götürdüm turbo yapıldı ancak aracı teslim ettiklerinde şu hatalar yazıyordu.
  Yokuş kalkış desteği çalışmıyor ve ışığı yanıyor
  Şanzıman sınırlı işlevde
  Motor uyarı ışığı yanıyor
  Aracı teslim almadım ancak biz şanzımana dokunmadık birşey yapmadık diyorlar kablolarına da dokunmuş olabilirler mi veyahut sorun ne olabilir teşekkür ederim

  Yanıtla
  • İbrahim

   Sorun neymiş benim aracda şu an aynı durumda

   Yanıtla
 • Ömer

  Merhaba aracım 2013 otomatik benzin lpg focus sw, araç yüksek devirde önce esp ışığı yandı sonra komple gaz kesti , ekranda motor arızalı servise götürürüm ve şanzıman arızalı servise götürün diyor . Kimse çözemedi lütfen yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.