Ekonomi

A Grubu İmtiyazlı Hisse Ne Demek?

A Grubu imtiyazlı hisse ne demek? Yazımız içerisinde kısaca anlatacağız. A Grubu imtiyazlı hisse sahibi olan kişiler, aynı zamanda özel haklara da sahip olmaktadırlar. A Grubu imtiyazlı hisseye sahip olan kişiler, şirket ile ilgili verilen kararlarda daha fazla söz sahibi olabilme hakkına sahiptir. Bu hissenin kişiye sağlamış oldu avantajlar ile yönetim kurulu üyelerinin seçilmesi sırasında ayrıcalıklara sahip olunmaktadır. Aynı zamanda kâr payı ve oy kullanma hakkı gibi bazı avantajlara da A Grubu hisse sahibi olan kişiler elde etmektedirler. 

A Grubu imtiyazlı hisse ne demek? Araştıran ve bilgi edinen herkes bu hisseye sahip olamaz. Bu hisse genelde şirketin kurucuları, yönetim kurulunda yer alan üyeler, yönetim kurulu üyelerinin aileleri ve şirket için önemli olarak kabul edilen bazı kişiler tarafından sahip olunabilmektedir.  

Halka açık diğer hisselere kıyasla A Grubu imtiyazlı hisseler daha pahalı fiyatlara satılmaktadır. Fakat bu hisselere yatırım yapan yatırımcılar, şirketin yönetiminde daha fazla söz sahibi olabilmektedir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.