Erol Mütercimler Kimdir?

1954 senesinde Kars’ta dünyaya gelen Erol Mütercimler’in babası bir Köy Enstitüsü öğretmeniydi. Çocukluktan beri iyi bir aile terbiyesi ve eğitimi alan Erol Mütercimler, babasının mesleğinden dolayı çeşitli şehirlerde ikamet etti ve daha sonra yine babasının mesleğinden dolayı ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. Daha sonra hep İstanbul’da kalan Erol Mütercimler, lise ve üniversiteyi İstanbul’da tamamladı. İstanbul Gaziosmanpaşa’da bulunan Plevne Lisesi’nden mezun olan Erol Mütercimler, İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nü kazandı ve yine aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler Bölümünde “Çok Kültürlülük” üzerine yaptığı doktorası ile akademik çalışmalarını tamamladı. 

Askeriye Geçmişi 

Erol Mütercimler, 12 Eylül Askeri Darbesi’nden iki yıl önce Deniz Kuvvetleri’ne teğmen olarak girdi ve 12 Eylül 1980 darbesinde teğmendi. Mütercimler, Deniz Kuvvetleri’ndeki Deniz Astsubay Okulu’nda Fizik öğretmenliği görevini 16 yıl boyunca sürdürdü. Daha sonra binbaşı rütbesindeyken ordudaki görevinden ayrıldı ve bir süre Beşiktaş Deniz Müzesi’nde müdürlük görevinde bulundu. 

Avustralya’ya Gidişi

Beşiktaş Deniz Müzesi’nde müdürken daha sonra buradaki görevinden ayrılan Erol Mütercimler, Avustralya’ya gitme kararı aldı. Burada yayın yapan SBS isimli devlet radyosunda programcılık görevinde bulunan Mütercimler, “Australia News” isimli bir gazetede ise köşe yazarlığı yaptı. 

Türkiye’ye Dönüşü

Avusturya’daki tüm görevlerinden kendi isteğiyle ayrılan Erol Mütercimler, daha sonra Türkiye’ye döndü ve çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazılarına devam etti. Erol Mütercimler, TRT Radyosu ve birtakım televizyon kanallarında yönetici ve programcı olarak çalıştı, çeşitli belgeseller hazırladı ve 60’ın üstünde radyo oyunu yazdı. 

Erol Mütercimler daha sonra Türkiye’de Doğuş ve Yeditepe Üniversitelerindeki öğretim görevlisi olarak çalıştı. Strateji ve Devrim Tarihi adında derler de verdi.

Erol Mütercimler, kendisini kamuoyuna tanıtan asıl olayını ise Ergenekon davasında gözaltına alınmasıyla yaşadı. Ergenekon davasında yargılanan sanık Erol Mütercimler, sorgusu yapıldıktan sonra serbest bırakıldı. Daha sonra 5 Ağustos 2013 gününde ise karara bağlanan davada ‘Ergenekon Silahlı Terör Örgütü üyesi olmak’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı fakat Nisan 2016 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından hakkında verilen karar bozuldu. 

Habertürk ekranlarında yayınlanan Aynanın Arkası isimli televizyon programında haber içerikli program sundu. STAM Stratejik Araştırmalar Merkezi ve TGAV Türk Gelecek Araştırmaları Vakfı Genel Koordinatörlüğü görevlerinde bulunan Erol Mütercimler, Cem TV’de de yine aynı isimde Aynanın Arkası ve Komplo Teorileri isimli programlarını sürdürdü. 

Oyunculuğu 

Öte yandan Erol Mütercimler, 2007 senesinde “Suna” isimli sinema filminde Türkan Şoray ile birlikte oynamıştır. 

Ergenekon’u Yazdı 

Ergenekon davası sürecinde yaşadıklarını 2013 senesinde yayınlanan “Kumpas Ergenekon” isimli kitabıyla anlatan Erol Mütercimler, haksız gerekçelerle ordudaki Atatürkçü ve vatansever askerlerin nasıl tasfiye edildiğini, itibarlarının düzmece delillerle nasıl sarsıldığını belgelerle ortaya koydu. Ergenekon davasını Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en utanç verici hadiselerinden biri olarak nitelendirilen Erol Mütercimler, konuşmalarında sık sık bu durumu gündeme getiriyor. 

Dolar ve İç Savaş Öngörüleri 

Erol Mütercimler’in dolar ve iç savaş üzerine yaptığı yorumları sosyal medyada ve kamuoyunda kendisini en çok ön plana atan konu başlıklarıdır. Doların 10 TL’ye kadar yükseleceğini fakat 7.5 TL’de sabit kalacağını ifade eden Erol Mütercimler, bu görüşünde haklı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. 

En çok konuşulan iddiası ise iç savaş. “Türkiye’de iç savaş çıkartacaklar” ve “2019’da su gibi kan akacak” söylemleri çok konuşuldu. 

Bölgedeki diğer aktörlerin konumundan ve şu andaki ekonomik gidişatından pay biçerek “sonunda ne olur” mantığındaki görüşleriyle bu öngörüsünde ısrarcı. 

Belediye Başkanlarının İstifasını da Tahmin Etmişti 

Erol Mütercimler, katıldığı bir programda geçtiğimiz aylarda istifa ettirilen İstanbul, Ankara ve Balıkesir valilerinin (özellikle Ankara ve İstanbul belediye başkanları) isimlerini vermiş ve bu isimlerin yakın bir zamanda partiyle yollarının ayrılacağını, ters düşüleceğini söylemişti. 

AKP’nin Bir Proje Partisi Olduğunu da Söylemişti

En çarpıcı açıklamalarından biri de AKP’nin bir proje partisi olduğu ve Amerika tarafından bilerek ve isteyerek seçildiğini söylemesiydi. ‘28 Şubat en çok kime yaradı’ diyerek AKP’nin doğuşunu açıklayan Erol Mütercimler’in detaylı konuşması ise şöyle;

FETÖ’nün Yapılanmalarını Açıkladı 

FETÖ’nün devlet içindeki yapılanmasının sadece Erdoğan döneminde değil 1960’ların ortalarından itibaren başladığını ifade eden Mütercimler, örgütün devlet içerisine “tercihen” nasıl CIA tarafından sızdırıldığını ise şöyle ifade ediyor:

Erol ”Müneccimler”

Erol Mütercimler değil de kendisine Erol Müneccimler demek daha doğru olacaktır. Tahminleri ve analizleri dikkate alınması gereken bir isim. 

Kişiliği 

Oldukça naif bir insan olan Erol Mütercimler konuşmalarında etkileyici bir ifade takınıyor. Türkçeyi güzel kullanma konusunda kendisi örnek gösterilecek bir insan. Aynı zamanda iyi giyinmeyi de seven birisi. Gerek tane tane konuşması, karmaşık meseleleri kelime seçimlerine dikkat ederek zamanında ve yerinde kullanması da kendisini dinleten diğer nedenler. 

Görüşleri 

Kendisini bir sosyal demokrat ya da Atatürkçü olarak değerlendirmek mümkün. Bunu pek çok konuşmasında özellikle Ergenekon davası üzerine yaptığı konuşmalarından anlayabiliyoruz. Kendisi hakkında “Kemalist” olduğu da yine iddia edilenler arasında. 

Selim Kotil ve Meltem TV 

Kendisini daha çok Meltem TV’de Selim Kotil ile birlikte “Akıl Oyunları” isimli programda görmekteyiz. Burada kendisini daha rahat ifade ettiğini düşünüyorum. Zira açık oturum veya 7-8 kişili tartışma programında kendini ifade etme şansı bulamıyor. Bilgisinin olmadığından değil, anlatacağı çok şeyi olduğundan kendisine ayrılan süre az kalıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir