Ekonomi

Katılım Esasına Uygun Hisse Ne Demek?

Borsa ile ilgilenen herkesin bilmesi gereken bazı kavramlar vardır. Fakat katılım esasına uygun hisse ne demek? Borsada işlem yapan herkesin bilmesi gereken bir kavram değeridir. Katılım esasına uygun hisseye sahip olmak isteyenler, şirketin yönetiminde ve ekonomik alandaki kâr payında hisseye sahip olmaktadırlar. 

Katılım esasına uygun hisseler, belirli kişi topluluğuna hitap etmektedir. Bu topluluk içerisinde hisseyi satın alan ve hisselere bağlı olarak oy hakları, şirket faaliyetler ve kâr payı kısmında söz sahibi olan kişiler, diğer hisselere oranla daha fazla güç ve kontrol sahibi olmaktadırlar. 

Katılım esasına uygun hisse ne demek? Bir kişi bu soruyu soruyorsa, sadece hisseyi almak değil aynı zamanda hissesini almış olduğu şirkette söz sahibi de olmak istiyordur. Fakat bu hisselere her isteyen kişi giremez. Çünkü bahsetmiş olduğumuz katılım esasına uygun hisse, genelde sınırlı sayıda olmaktadır. Bundan dolayı genel hisse yatırımcılarının katılım esasına uygun hisselere erişmesi kimi zaman kısıtlanabilir. Bu hisse ile kişiler daha fazla getiriye sahip olabilirken, almış olduğu risk de aynı şekilde artmaktadır. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.