Coğrafi Bölgeler

Afrin Nerede? Afrin’in Stratejik Önemi Nedir? Kürtler Neden Operasyona Karşı?

Özellikle 20 Ocak’ta başlayan ”Zeytin Dalı Operasyonu” ile birlikte Google’da en çok aranan kelimelerden biri de Afrin’in nerede olduğuydu? Google Trends listesinde Türkiye’de en çok arananlar arasında olan Afrin, gerek konumu gerekse bölgedeki önemi gereği oldukça kritik ve hassas bir konumda yer alıyor. Peki Afrin Nerede? Afrin hangi ülkede? Türk Silahlı Kuvvetleri Neden Afrin’e Operasyon Yaptı?

Afrin Nerede?

800 km’lik Suriye sınırında Menbiç ve Rakka’dan sonra en önemli şehir, Afrin. Türkiye’nin Kilis şehrine sınırı bulunan Afrin, Hatay’ın batısında yer alıyor. Aynı zamanda rak’ın Musul kentinden gelen M4 Otoyolu, Menbiç’ten geçerek Halep’e gider. Güzergah şu şekildedir: Musul, Kamışlı, Ayn-İsa, Menbiç, El-Bab, Halep. Afrin, bu yolun denetlenmesinde ve kontrol altına alınmasında en önemli şehirlerin başında geliyor.

Ayrıca bölgenin Türkiye’ye olan yakınlığı, Afrin’in önemini bir kez daha artırmış durumda. Zira Türkiye’nin Suriye sınırı boyunca yatay koridordaki diğer şehirleredaha önce Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında çeşitli operasyonlar düzenlemiş, 26 Ağustos 2016’da başlayan harekat çerçevesinde bölge, terör unsurlarından arındırılmıştı.

Afrin’in Stratejik Önemi Nedir?

Türkiye’nin hemen güneyinde, Suriye sınırında bulunan Kilis’e komşu Afrin, bölgenin Cerablus, Azez ve Münbiç gibi önemli şehirlerinin başında geliyor. Afrin, Türkiye’nin güneyinde Suri sınırı boyunca yuvalanan terör örgütlerinin güzergahında önemli bir nokta.

  • Zira Afrin, bölgedeki önemli otoyolların denetlenmesinde ve bu yolların kontolünde önemli bir noktada yer alıyor.
  • Güneyinde Halep gibi büyük bir kent olmasıi Afrin’in stratejik önemini artıran detaylardan yalnızca biri.
  • Afrin’e komşu diğer şehirler gibi bu bölge de teröristlerin en önemli ikmal yerlerinden biri.
  • Ulaşım ağının diğer bölgelere göre daha gelişmiş olması da Afrin’in önemini artırıyor.
  • Türkiye’nin Fırat’ın batısında kalan tüm terör örgütlerini imha etme politikası gereği Afrin, operasyonun başladığı ilk adım olması bakımından da ayrıca önemlidir. Afrin, Türkiye’nin Fırat’ın batısında kalan tüm terör örgütlerini imha etme politikasının anahtarı konumundadır.
  • Öte yandan Afrin, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı yerlerden biri olmasıyla da oldukça ehemmiyetli bir coğrafya.

Afrin’in Komşu Şehirleri

Zeytin Dalı Operasyonu ile önemi kat be kat artan Afrin’in komşu şehirleri, Kuzeyde Kilis, Batı’da Hatay, Doğu’da Tel Rıfat ve Güney’de Halep şehirleridir. Bölgenin kuzeydoğusunda Azez ve Çobanbey, Güneydoğusunda Mare yer almaktadır.

Zeytin Dalı Operasyonunda Türkiye’nin Amaçları Neler?

  • Recep Tayyip Erdoğan, 21 Ocak’ta yaptığı konuşmada 3.5 milyon Suriyelinin vatanlarına geri gönderileceğine değinmişti. Bu kapsamda Afrin’de terör örgütlerinin faaliyetlerine son vererek bölgede huzuru sağlamak, Türkiye sınırlarında yaşayan Suriyeli vatandaşları boşaltılan güvenli bölgeye yerleştirmek de Zeytin Dalı Operasyonu’nun amaçları arasında olduğu iddia ediliyor.
  • Sınır güvenliğini sağlayarak Suriye sınırında korior oluşturan YPG/PYD/PKK ve diğer terör örgütlerinin zararlı faaliyetlerine son vermek.
  • Özellikle Türkiye’de zararlı faaliyetlerine devam eden PKK’nın en büyük destekçisi olan PYD ve YPG güçlerine darbe vurarak dolayısıyla PKK’ya da darbe indirmek,
  • Teröristlerin ikmal noktalarından biri olan Afrin, Cerablus gibi yerlerde kontolü sağlayarak terörü besleyen damarı kesmek.

Kürtler Neden Operasyona Karşı?

Afrin, Suriye’de Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı yerlerden biri. Kobani’den sonra Kürtlerin en kalabalık nüfusa sahip olduğu yer olan Afrin, Kürtler için oldukça önemli bir noktada bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 20 Ocak’ta başlattığı Afrin Operasyonu, bu operasyonun kendilerine dokunacağı endişesiyle Kürtler tarafından olumsuz karşılanmaktadır.

HDP’nin Kars milletvekili Ayhan Bigen Afrin Operasyonuna ilişkin şu açıklamalarda bulundu: ”Bu saldırının Orta Doğu halklarına, Türkiye toplumuna hiçbir faydası olmayacak. Aksine çok büyük kayıpları beraberinde getirecek. Bu süreç Türkiye’de sıvasız evlere, yoksulların kapılarına taziye çadırı kurulup Fatiha okunmasından başka hiçbir sonuç doğurmayacak”

Bu sözler Kürtlerin neden Afrin Operasyonuna neden karşı olduklarına ilişkin yetkili ağızdan yapılan temsili açıklamalardan oluşmaktadır. Afrin Oprasyonu’na NATO, ”her ülkenin kendi sınırını koruma hakkı vardır” diyerek tam destek verirken AB ve Amerika ”temkinli olunması” yönünde görüş bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds