Deyimler ve Atasözleri

Ağanın Alnı Terlemezse Irgatın Burnu Kanamaz Ne Demek?

Ağanın alnı terlemezse ırgatın burnu kanamaz nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca ağanın alnı terlemezse ırgatın burnu kanamaz atasözünden söz edeceğiz.

Ağanın Alnı Terlemezse Irgatın Burnu Kanamaz Ne Demek?

İşveren, işçisi ile beraber çalışıp beraberce ter dökmediği müddetçe o işten verim alınamaz anlamına gelen atasözüdür. Burada kast edilen bir işin hem işçilerle hem de işveren yani patron/larla beraber yapılması gerektiğidir. İşverenin terlemediğini, yani ortaya bir emek koymadığını gören işçiler de bundan etkilenir ve dolayısıyla onlar da gönülden bir çalışma ortaya koymazlar. Bu nedenle işin verimli bir şekilde yapılabilmesi için hem işçinin hem de işverenin çalışması gerekir.

Ancak günümüzün dünyasında bu sözün işlerlik kaybettiğini söylemek gerekiyor. Nitekim bugün pek çok çalışan, patronlarıyla aynı ortamda çalışmıyor hatta onların yüzlerini dahi bile görmüyorlar. Devrin ihtisaslaşma devri olduğu bugünlerde yönetenler de çoğalmış durumda. Orta düzey yönetici, şube başkanı, şube müdürü, özel kalem müdürü, satın alma müdürü ve adını sayamayacağımız birçok yönetici pozisyonu var. Ancak ”ağanın alnı terlemezse ırgatın burnu kanamaz” sözünü sözünü ettiğimiz yöneticiler üzerinden kurarsak bugüne uyarlayabiliriz. Örneğin müdürünün çalışmadığını, yaptığı işte ter dökmediğini (mecazi anlamda tabii ki) gören çalışanları da hiç kuşkusuz kıllarını kıpırdatmazlar. Ağanın terlemesi, onun parasına çalışan ve aslında onu daha da zengin etmek için uğraşan çalışanları için bir motivasyondur. Esasa bakıldığında işçinin çalışması sadece biri ya da birilerini daha zengin etmek içindir. Buradaki küçülmeyi engellemek için de bir ortaklık meydana getirmek gerekir. Zaten bu yüzdendir ki bugün birçok kurumun dilinden ”biz bir aileyiz” sloganı hiç eksik olmaz. Halbuki ortada bir ailelik durum yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds