Deyimler ve Atasözleri

Sen Ağa Ben Ağa Bu İneği Kim Sağa Ne Demek?

Sen ağa ben ağa bu ineği kim sağa ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan bazı deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca sen ağa ben ağa bu ineği kim sağa atasözünden söz edeceğiz.

Sen Ağa Ben Ağa Bu İneği Kim Sağa Ne Demek?

Herkesin kendisine düşen işi yapması, sorumluluklarından kaçmaması, elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden atasözüdür. İnsanlara sorumluluğu altında bulunan işlerden kaçmaması gerektiği yönünde öğüt vermektedir. Kişi, yapması gereken işi yapmayıp başka birinin o işi yapmasını beklerse hiç kuşkusuz bir başkası da aynı şeyi düşünür. O yüzden insan, topu başkalarına atmak yerine sorumluluk almalı ve elini taşın altına koymalıdırlar.

Öte yandan kişi, kendisine layık görmediği bir işten de kaçabilir ya da o işi küçümseyebilir ancak bazen iş başa düşer ve kişinin o işi yapması gerekir. İnsan ne kadar varlıklı ya da donanımlı olsa da temel birtakım işler yapılmadan problemler ortadan kalkmaz. Örneğin evde tamir edilmesi ya da en azından vidası sıkılması gereken bir yer varsa bunun için ustaya gerek yoktur. Gerekli bir aletle kişi, bu işin üstesinden gelebilir. Bu işi bir başkasının yapmasını beklerse problem ortadan kalkmayacaktır. Problemin çözümü için sorumluluk almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds