Agora Nedir? Antik Yunanistan’da (Atina’da) Agora

Agora nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Agora kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelimelerin anlamlarından, kökeninden ve cümle içi kullanımlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Agora” kelimesinden söz edeceğiz.

Agora Nedir?

— Eski Yunan medeniyetlerinde şehir devletlerinin meydanında bulunan çarşı pazarlara verilen isimdir. Agora, ayrıca “belediye binası” anlamına da gelmektedir.

Kent merkezi anlamına da gelen agora, seçimlerin yapıldığı alandır. Kamu binaları ile çevrilen bu alan şehrin merkezidir ve şehri ilgilendiren kararlar da burada alınırdı.

İlginizi Çekebilir:  Erken Dönem Osmanlı Mimarisi Örnekleri ve Özellikleri

Antik Yunan medeniyetinde Agoralar, şehrin ticari ve sosyal merkezi konumundaydı. Yine aynı şekilde modern felsefenin doğuşuna da Agora’lar zemin hazırladı.

Agora kavramının Roma’daki karşılığı ise Forum’dur. Forum ve Agora, eski Yunan ve Roma medeniyetleri için büyük önem taşıyan yerlerdi.

Bügün alışveriş merkezlerinin isimlerinin çoğunda Forum kelimesi yer alır. Hatta İstanbul’da bir alışveriş merkezinin ismi de Agora’dır.

İlginizi Çekebilir:  Roma’nın Süsü; Su Kemerleri

Aynı zamanda Zeki Müren ve Müzeyyen Senar’ın yorumladığı Agora Meyhanesi isimli bir şarkı da bulunmaktadır. Agora öte yandan Alejandro Amenábar’ın yönettiği ve Amenábar ve Mateo Gil tarafından yazılan, 2009 yılında yayınlanan İspanyol-İngiliz ortak yapımı tarihi drama filmidir.

Stoa:

Antik çağ kentlerinde, halkın özellikle güneş ve yağmurdan korundukları ve dinlendikleri, uzun kenarlarından biri duvar ya da dükkan sırasıyla bir sokağa ya da meydana açılan, önünde bir sütun dizisi bulunan, üstü örtülü, tek ya da iki katlı yapı türüdür

https://www.arkeolojikhaber.com/haber-stoa-4973/

Agora ile İlgili Aramalar

İlginizi Çekebilir:  Ev Alırken İskan Neden Önemli?

Google’da agora ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; agora nedir kent yaşamındaki önemi izmir agora nedir agora meyhanesi ne demek eşit ne demek agora filmi akropol nedir agora stoa nedir odeon nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara