Akdeniz Toros Markası Kimlerin? Hangi Cemaatin? Helal Kesim mi?

Eski adıyla FERPA, yeni adıyla Arden Hipermarketleri’nde ve çeşitli satış noktalarında satılan ve daha çok ‘helal’ ve ‘kuru yolum tavuk’ vurgusu ile satışı yapılan Akdeniz Toros markası kime ve hangi cemaate ait? Bu yazımızda kısaca Akdeniz Toros markasının hangi cemaate ait olduğundan, helal kesim ürünlerinin ve belgesinin olup olmadığından söz edeceğiz.

Akdeniz Toros Hakkında

81 ilde hizmet veren ve 200’den fazla personele sahip olan Akdeniz Toros şirketi 1997 senesinde İstanbul’da kurulmuştur. Şirket, kurulduğu günden bugüne kadar ‘helal, doğal, lezzetli’ çizgisinde devam etmiştir.
Şirket 65’den fazla ürün çeşidiyle bu alanda geniş bir yelpazeye sahiptir. Akdeniz Toros şirketi, ürünlerini hazırlarken, kırmızı ve beyaz ette elektrik şoku verilmeden ve İslami ölçülere uygun olarak kesime dikkat etmektedir. Ayrıca tavuk grubunda, sıcak suda haşlama işlemi yapmadan kuru yolum usulü ile ürünlerini hazırlamaktadır. Akdeniz Toros, kuru yolum tavuk sektörünün lideri konumunda yer alıyor. Öte yandan Türkiye genelinde sahip olduğu organizasyon ve çalışmaları ile kurulduğu bölge insanları için bir istihdam kaynağı yaratmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Bir Zamanlar Necip Fazıl: Amerikan Politikasını Korumakla Mükellefiz

Helal Kesim mi?

Akdeniz Toros markası, yukarıda da değindiğimiz gibi ‘helal gıda’ çizgisindedir. İslami usüllere uygun olarak kesilen ve hazırlanan bu ürünlerini resmi olarak da belgeleyen Akdeniz Toros, resmi internet sitesinde de bu belgeye yer vermiştir. Kurumun internet sitesinde yer alan ‘helal kesim belgesi’ şu şekildedir:

İlginizi Çekebilir:  Alfabelerin Doğuşu

Akdeniz Toros şirketi, ürünlerinin helal olduğunu yukarıdaki belge ile de tescillemiştir. Salam, sosis, sucuk, kırmızı ve beyaz et, pastırma, köfte ve döner gibi pek çok üründe başarılı bir profil çizen Akdeniz Toros ürünlerine Türkiye genelinde 1000‘den fazla satış noktasında ulaşılabiliyor. Satış noktaları, kurumun internet sitesinde yer almaktadır.

Akdeniz Toros Kimin? Kimlerin? Hangi Cemaatin?

Akdeniz Toros hakkında en çok merak edilen soru ise esasen budur? Akdeniz Toros, kamuoyunda Süleymancılar olarak da bilinen Süleyman Efendi Cemaati’ne aittir. Cemaat üyelerinin dışarıdan alışveriş yaptıklarında helal gıda almaları için kurulan firma, daha sonra giderek kurumsallaşmış ve şimdiki halini almıştır. Cemaat üyelerinin sıkı bir sadakat gösterdiği Akdeniz Toros ürünleri, Arden Hipermarketleri‘nde satılmaktadır. Diğer satış noktalarında ise belirli ürünleri vardır.

İlginizi Çekebilir:  Banyan Ağacı: Tek Başına Bir Orman

Cemaat aynı mantık doğrultusunda Arden FC isminde bir fast-food zinciri kurmuştur. Cemaat ayrıca Yedikıta, İnsan ve Hayat, Fazilet Neşriyat ve Çamlıca Basın Yayım A.Ş gibi kurum/kuruluşları bünyesinde barındırmaktadır. Oldukça izole bir yapıda olan Süleymancılar, bu kurumlar aracılığıyla ihtiyaçlarına daha rahat ulaşabilme imkanı bulmaktadır.

One thought on “Akdeniz Toros Markası Kimlerin? Hangi Cemaatin? Helal Kesim mi?

  • Kasım 5, 2020 tarihinde, saat 6:52 am
    Permalink

    Ben de bu ürünü alan vatandaşlardan biriyim. Gayet leziz ürünleri var. Özellikle tavukların lezzet olayı kendini hissettiriyor. Bu durumu ise tavukların yem olarak doğal ürünler(arpa, buğday v.s.) ile beslenmelerine bağlıyorlar…
    Tavsiye ederim…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara