AKP Batman – Sason Adayının Kardeşleri ‘Dağ Kadrosundan’ – HDP Sason’da Aday Çıkarmadı

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Güneydoğu’da HDP ile el altından sürdürdüğü işbirliği giderek daha belirginleşiyor. HDP’nin Sason’da aday çıkarmaması, Sason Belediye başkan adayının kardeşlerinin tamamının dağ kadrosundan olması akıllara AKP ve HDP ittifak halinde mi sorusunu getiriyor.

Sözcü Gazetesinden Saygı Öztürk‘ün haberine göre Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Sason Belediye Başkan adayı Muzaffer Arslan’ın kardeşleri ve ağabeyi dağ kadrosundan tescili terörist. Saygı Öztürk, Sason’da dönen tezgahı isim vererek açıklıyor.

AKP Sason Belediye Başkan adayı Muzaffer Arslan’ın kardeşi Vecdin Arslan terör örgütü PKK’nın dağ kadrosundayken 1994 yılında çıkan bir çatışma sonrasında öldürülüyor. Diğer kardeşi Hayrettin Arslan ise Siirt’teki bir çatışmada öldürülüyor. Arslan’ın ağabeyi Necip Arslan ile yeğeni Erdal Arslan ise halen örgütün dağ kadrosunda. Ağabeyinin oğlu Ulaş Arslan da 2006 yılında Aydın Kuşadası’nda bir çöp kutusuna bomba koyarak 10 turistin ölümüne neden olan teröristler arasında yer alıyor. Ulaş Arslan, daha sonra cezaevinden firar edip Murat Karayılan‘a yakın isimler arasında yer alıyor ve örgütün ”bombacısı” oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Ezgi Baran Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Evli mi? Oynadığı Diziler?

Bu şaşırtan bağlantıların akabinde HDP, Sason’da belediye bakanlığı için aday çıkarmayacağını açıkladı. Dolayısıyla Sason’da şimdiden Muzaffer Arslan’ın zaferine kesin gözüyle bakılıyor.

AKP’nin HDP ile ittifakı sadece bununla ve bu dönemle sınırlı değil. Daha önce de benzer gizli ittifaklar bölgede yapılmıştı. Örneğin HDP’li Sırrı Sakık‘ın kardeşi Namık Sakık AKP’den aday olmuş; HDP’li Abdullah Zeydan‘ın kardeşi Rüstem Zeydan da AKP’nin 23. dönem milletvekili seçilmiştir. Ayrıca HDP’li Celadet Gaydani‘nin kardeşi Sefter Geydani de AKP’den aday olmuştu. Yine aynı şekilde Leyla Birlik’in yakın akrabalarından olan Rizgin Birlik de AKP’de göre almıştı.

İlginizi Çekebilir:  Habertürk Yazarı Sevilay Yılman Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Doğu Anadolu’da olası oy kayıplarını en aza indirgemek ve üke genelindeki pek çok yerel yönetimde söz sahibi olabilmek adına AKP’nin bölgedeki nüfuzunu artırmak için HDP ile gizli bir ittifakın kurulmuş olabileceği konuşuluyor. Öte yandan HDP’nin kazanacağı bir ilçede neden aday çıkarmadığı sorusu da akıllara gelen ilk sorular arasında.

İlginizi Çekebilir:  Senay Dede Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Sevgilisi?

Yukarıdaki tabloda da çok ilginç bir detay göze çarpıyor. 7 Haziran’da yapılan seçimde HDP Sason’da %46 ile birinci parti konumundayken 1 Kasım’da yapılan seçimlerde AKP %52 ile birinci parti. AKP, iki seçim arasında neredeyse yüzde 15 oy kazanmış.

Kaynak: Sözcü – Saygı Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara