Otomobil

Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Günümüzde otomobillerin en önemli parçalarından bir tanesi de akülerdir. Akü, yani tam açılımıyla Akümülatörler aracın istediği elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolar. Bu sayede araç ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini anlık olarak alarak pratik bir kullanım sağlamaktadır. Kullanım alanında en fazla aydınlatma, ateşleme, çalıştırma ve motoru çalıştırma olan akülerde bazen üretim tarihini arayabiliyoruz. Oldukça kolay bir noktaya konumlandırılan bu tarihleri, bugünkü yazımızda açıklayarak sürücülere yardımcı olacağız.

Akülerde üretim tarihleri üretim yapan markaya göre değişmektedir. Bir sıralama yapacak olursak Varta akülerde üretim tarihleri akünün arkasında kalan A harfinden sonraki kısımdır. Mutlu akülerde bu durum akünün üzerinde baskı şeklinde yer alır. Çelik akülerde ise artı kutbunun üst kısmında kalan 6 haneli rakamı bularak üretim tarihini okuyabilirsiniz. Diğer markalarda da benzer şekilde üretim tarihlerini bulabilir, işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi