Ekonomi

Findeks Gayri Nakdi Ne Demek?

Krediler genellikle nakit ihtiyaçların karşılanması için çok sık kullanılan bir yöntemdir. Findeks gayri nakdi ne demek? Sorusuna cevap olarak ise  en basit şöyle cevap verebiliriz. Krediler bazen nakit olarak verilmez. Taşıt ya da ev kredileri vardır bu kredi türleri bireysellerde nakdi kredi olarak adlandırılır. Fakat şirketlerde ticaret yapan işletmelerin mal ya da hizmet alışverişlerini daha hızlı yapmalarına yardımcı olacak krediler ise gayri nakdi kredilerdir.

Gayri Nakdi Ne Demek?

Mal ya da hizmet alışverişleri yapan şirketlerin  işlerini daha hızlı yürütebilmek için bankaların şirketlere sağladığı kolay ve etkili bir yöntemdir. Şirketler,  alacak riskini tamamen ortadan kaldırarak peşin ödeme yapılmayan durumlarda hem kendilerini, hem de alıcıyı korurlar. Findeks gayri nakdi ne demek? Sorusu böylelikle şu şekilde net cevap bulur; Gayri nakdi kredi sayesinde, şirketler alacaklarını koruyarak vadeli alışverişi kolaylaştırıp hem satıcı hem alıcı arasında ortak bir memnuniyet sağlanır.

Gayri Nakdi Kredi Türü Nedir?

Doğrudan borçlandırma sistemi (DBS) olarak adlandırılır. İki temel yöntemi vardır. Findeks gayri nakdi Ne demek? Sorusunun cevabını bu ayrıntılarla öğrenebilirsiniz.

Akreditif: Genellikle uluslararası ticarette kullanılır. İthalatçı şirketin bulunduğu ülkede çalıştığı banka ile ihracatçının kendi ülkesinde çalıştığı banka arasında anlaşma yapılarak alacaklı şirket adına banka ödemeyi üstlenir.

Teminat Mektubu: bankalar yurt içinde ya da yurtdışında müşterilerinin malın teslimi, borcun ödenmesi, yapılan işin takibi gibi konularda muhatap şirketlere verdikleri garantili belgelerdir. Şayet şirket ödemesini zamanında yapmazsa banka verdiği teminat mektubu anlaşmasına göre şirket adına muhatap şirkete ödeme yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi