Alarmlar, Alarmlar

Gün ağardığında yanı başınızda çalan bir alarmın olmayışı kadar güzel bir duygu vardır elbette ama yine de bu duygu, en güzel duygulardan biri olarak, benim için ayrı bir öneme sahiptir. Güne etkili başlamak ve günü etkili bir biçimde bitirmek için dinç bir şekilde uyanabilmek çok önemlidir. Bu konuda bizlere en iyi yardımcı, son teknoloji ile birlikte elimizin altına kadar inen cep telefonu alarmlarıdır. Çoğu zaman nefret etsek de telefonların, muhtaç olduğumuz bir özelliğidir alarmlar. Erteleme özelliğinden tutun, zil sesi seçimine kadar ayrı bir dünyadır aynı zamanda alarmlar.
Sabahın o ilk ışıklarında, ağzınızda fare kemirmiş gibi bir tatla kalktığınız vakit çalan alarmın sesi, telefondan gelmiyor da sanki beyninizin içinden geliyor gibi olur. Özellikle alarm sesi, belirli bir süre sonra sizin ondan nefret etmenizi sağlar. Hatta derler ki sevdiğiniz bir müziği alarm sesi yapmayın, aksine nefret ettiğiniz bir müzik olsun ki duyar duymaz kalkıp kapatasınız gelsin. Tabi bir de alarmı hemen başınızın ucuna koymamak gerek. Mümkün olduğunca alarm, sesini duyabileceğiniz ama kol mesafesi kadar ya da biraz zorlanınca kapatabileceğiniz konumda olmasın.

Sabahleyin kalkmak için bin bir türlü sebep vardır: İş, okul, buluşma ve saire. Ve alışkın olmayan bir vücut için sabahın erkek saatlerinde kalkmak bir zulümdür. Özellikle İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız gideceğiniz yer normalde 1 saatken, 2 saat öncesinden yola çıkmanız gerekir. Bu da saat 7 gibi makul bir saat varken, beş buçuk, altı gibi kalkmak demektir. Hani karga şeyini yemeden kalkmak deyimi vardır, tam olarak bu.

Sabah kafanızda bir aciliyet varsa alarma gerek kalmadan da uyanabilirsiniz. Fakat uykunun ağırlığına göre bu aciliyetlere de geç kalınabiliyor. Bazen büyük ihtimalle uyku esnasında bilinçsiz olarak ertelemeye basarız ama kimi zaman da bir kere çalan alarm bir daha çalmaz. Bu konuda tek bir alarm kurmamak gerek mümkün olduğunca birbirine yakın saatlerde üç dört tane alarm kurulmalı.

Alarmlar önemli, hayata geç kalmamak için. Ama hayatınızdan alarmı bir an önce çıkarmaya çalışın. Doğal alarmlı olmak her zaman daha iyi bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber