AraştırmaDüşünce

Yozgat’ta Üniversite Okumak

Türkiye’de her ile üniversite olayıyla daha çok sayıları çoğalan ama kalite düşüşü yaşayan insan topluluğu, bir sürü üniversite mezunu olduğu halde kaliteli eleman bulmada zorluk yaşayan üst düzey kurumlarla karşılaşıyor. Baraj puanını geçip üniversite hayali kurmak ne kadar kolaylaştıysa, işsizlik oranı da bi o kadar arttı. Çok kolay yolla belki de tam olarak sınava hazırlanmadan, ülkenin ücra köşesindeki ‘yeni oluşum’ üniversitelere kolaylıkla yerleşebilinmekte. Hal böyle olunca binlerce bilinçsiz üniversite mezunu, hatta kendine bile faydası olmayan üniversite mezunu çoğalmakta. Hükümetin her ile üniversite oluşturmak istemesini, eğitime destek olarak algılamak ne kadar doğru? Sorusunu bir başka yazımızda açıklaya duralım, ondan önce  gelin her ile üniversite yapma projesinden etkilenen, ‘hadi şurası da boş durmasın oraya da bir bina dikelim, içi önemli değil’ anlayışıyla yapılmış, çoğu kişinin yerini dahi bilmediği,  Yozgat’ta bulunan, Bozok Üniversitesini değerlendirelim.

 

İlk önce ulaşımı değerlendirecek olursak; okula ulaşım küçük ve büyük halk otobüsleri ile sağlanmakta, ücretleri açısından pek fazla bir sıkıntıya girmezsiniz çünkü öğrenci 1 lira 60 kuruş aylık haftanın her günü bile gitseniz sizi zorlayacak bir ücret değildir. Eğer KYK yurdunda kalmıyorsanız okula o otobüsler ile çarşıdan yarım saate gelebilirsiniz. Eğer KYK’da kalırsanız yürüme mesafesinde okulunuza ulaşacaksınız. Okul yemek verme açısından diğer devlet üniversiteleri ile eş değer denilebilir. Günlük 1 lira 50 kuruş ile güzel bir şekilde okul yemeği ile öğle menüsünde karnınızı doyurabilme imkanı var.

 

Ulaşım ve yemekte sıkıntı yok evet ama, okul girişinde her gün güvenliğe okul kartınızı göstermek mecburiyetindesiniz. Kartınızı okutabileceğiniz  her hangi bir alet mevcut değil. Mecburen o çileyi çekmek zorundasınız. Hocalar genel olarak samimi fakat, arada iletişimi sağlayan bir platform, bilgi alışverişi sağlanacak bir teknolojik oturum bulunamamakta. Mesela hocanız size; “Derslerinize katkı sağlayacak bilgi ve ekipmanı siteye yükledik oradan alabilirsiniz” gibi bir laf söyleyemez çünkü öyle bir site bulunamamakta. Sınav sonuçları-not girme ve size ulaşma açısından da biraz yavaş ilerlemekte. Özet olarak her şeyi biraz yavaş ve el yordamı. Eğer hocanız dersi anlatamıyorsa onu tedarik edebilmeniz biraz güçleşebiliyor. Allah kolaylık versin. Eğitim kalitesini bir öğrenci gözü ile ele alalım. Hocalar kendi kalitesine göre ders anlatıyor ve her hocanın bilgi hazinesinde ne varsa size de o geçiyor. Zaten her üniversite de böyledir zannımca. Ama hakkını vermeyip anlatmayanlarda bulunmakta. Her neyse. Okul bozkırın ortasında her alıyor ve pencereden baktığınız da her yeri dağ olarak görmeniz mümkün. Kendi bünyesinde bir çok fakültenin kütüphanesi var ve merkez olarak büyük bir kütüphanesi de mevcut. Tabi aynı şekilde içerisinde ders çalışabilme olanakları da bir hayli yüksek. Ama sınav haftasından ziyade pek dolu görmeniz beklenemez. Büyük ve çok amaçlı konferans salonu, kendi içerinde çarşısı, cami ve külliyesi bulunuyor. Yeni yeni yeşillendirme ve havuz çalışmasına başlanılmış ama henüz tamamlanmamış.

 

Yozgat genel olarak kendi içerisinde kültüre sahip bir şehir. Belki çoğu büyük şehirlerin ilçelerinden bile küçük fakat metropol şehirler kadar soğuk insanlarla dolu ve kalabalık değil. Avm, gezi yerleri, konakları, müzesi, tarihi camileri, meydanı mevcut.

Ve fırın kültürü de çok fazla yaygın, her köşe başında içerisinde çok çeşit bulunan fırınları bulabilirsiniz.

Aynı şekilde sizi her yönden geliştirebilecek belediye tarafından ücretsiz  verilerin çok fazla kurs var (dil, sanat, eğitim..).  Ne kadar tarihi yerleri pek olmasa da çabuk ve kolay alışabileceğiniz  samimi bir şehir olarak sizleri karşılayacaktır.Türkiye’nin ortasında bulunması gideceğiniz yere kolay ulaşım sağlayacaktır. Fakat, sizden istirhamım  puanım buraya yetiyor değip senelerinizi harcamamanız. Önemli olan senelerinizi daha kaliteli bir üniversite de geçirmiş olmanız. Bir iki sene hazırlık sürecinin pek bir ehemmiyeti yok. Bura da tabi ki Bozok Üniversitesini yermiyorum ama, gelişebileceği çok fazla nokta mevcut. Ve kendinizi belki de başka bir şehirde daha iyi geliştirebilirsiniz. Belki de bu şehir sizin öğrencilik hayatınızın  en iyi geçeceği şehir olur. Sizin tercihiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds