Solunum Fonksiyon Testi ve Hemogram Testi Nasıl Yapılır?

Solunum fonksiyon testleri ve hemogram testi bazı iş yerleri için işe giriş şartı olarak belirlenmiş. Hemogram testi biraz daha ciddi bir iş gibi görünse de solunum fonksiyon testi bomboş bir test. Bazı yerlerde bu testlerin yapılması için fahiş fiyatlar biçilmiş. Öğrenci iseniz bu parayı vermek size epey koyabilir. Ne yapmak gerekir. Adım adım gidelim;

1-) İlk önce bir devlet hastanesine girin ve girişteki güvenlik ya da sekretere bu iki testi, iş için alacağınızı belirtin eğer güvenlik görevlisinin keyfi yerindeyse sizi hatasız yönlendirmelerle hedefe ulaştıracaktır.

2-) Daha sonra ilgili doktorunuzu bulacaksınız. Göğüs hastalıkları uzmanı olan doktorunuza iş için bu testlerin gerekli olduğunu söyleyin ama önceden sekreteryadan kaydınızı yaptırmayı unutmayın. Bir de şunu ekleyin film ya da başka testlerin gerekli olmadığını sadece bu iki testin gerekli olduğunu güzel bir dille ifade edin.

3-) Size büyük ihtimalle büyüklüğü 19 litre damacananın ağzı büyüklüğünde bir cihaz verecek ve bu cihaza ilk başta derin bir nefes almanızı sonra tekrar üfleyeceğiniz en hızlı şekilde üflemenizi isteyecek. Ekrana bakarken de boyunuzu ve kilonuzu isteyecektir. İşlem en fazla üç dakika sürecektir. Belgeniz hazır olacak. Bir a4 büyüklüğündeki kağıtta sadece bir grafik olacak. Değer ise büyük ihtimalle normal çıkacaktır. Eğer günde 5 paket sigara içmiyorsanız.

4-) Tam çıkarken hastahanenin kan alma biriminden kan örneğini almanızı isteyen doktorunuza teşekkür ederek odanızdan çıkın. Tekrar güvenlik görevlisini bulun ve kan alma ünitesinin nerede olduğunu sorun. İki üç sağ sol ve merdiven lafını duyduktan sonra elinizde kağıt ile koşa koşa kan alma ünitesine gidecek ve orada da işleminiz en fazla bir dakika sürecek ve koltuğa kan aldırmak için oturacaksınız. Yarım dakika içerisinde de kan alma işiniz bitecek ve test sonuçlarınız iki saate doktorunuzda olacaktır.

5-) Eğer beklemek istemiyorsanız çoğu devlet hastanelerinde şu özellik var. Hastanenin Web sitesinde kan tahlili sonucu (hemogram) yayınlanıyor. Oradan da sonuçlarınızı alabilirsiniz.


Hiç korkulacak bir olay yok en fazla 30 dakika sürecek bu işlem sigortalıysanız tamamen ücretsiz olarak da yapılabiliyor. Çıktınızı ise iş yerinize hem mail olarak hem de fotoğraf çekerek WhatsApp yoluyla gönderebilirsiniz. Öncelikle bir devlet hastanesini seçin, günün mesai saatleri içerisinde işleminizi diğer hastane işlemlerinden çok daha hızlı yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.