Alexa Nedir? Alexa Verilerini Nasıl Yorumlamak Gerekir?

Google için eskisi kadar önemli olmasa da Alexa, hala eski güvenirliğini koruyor. Peki nedir bu Alexa? Ne işe yarar? Daha önceki yazılarımızda Web siteleri için faydalı olabilecek pek çok bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise kısaca Alexa’dan söz edeceğiz.

Alexa Nedir?

Google tabanında yer alan ve indexlenen tüm Web sitelerinin kendi ülkesinde ya da dünyada kaçıncı sırada olduğunu, kullanıcıların hangi anahtar kelimeleri kullanarak siteye giriş yaptığını, benzer içerik ve trafiğe sahip diğer siteleri ve trafiğin hangi kaynaklardan sağlandığını gösteren bir Web servisidir.

Alexa’nın en bilinen ve öne çıkan özelliği, sıralamadır. Sitelerin kendi ülkelerinde veya globalde kaçıncı sırada olduğunu gösteren Alexa, VIP özelliği ile daha fazlasını sunmaktadır.

Amazon.com’un satın aldığı Alexa, diğer internet sıralayıcılarından çok daha fazla gelişmiş ve algoritması daha zengin bir servis sağlayıcısıdır. Sitelerin sıralaması anlık olarak değil 1-2 aya kadar uzanan geniş bir zamanda yapılır.

Alexa Verilerindeki Dalgalanma Neden Olur?

Alexa hakkında en çok merak edilen soruların başında Alexa’nın neden birden sıralama atladığı ya da neden birden sıralama düşürdüğü yer alıyor. Alexa, yukarıda da belirttiğimiz gibi sıralama işini geniş bir zamana yayıyor. Fakat Google’ın algoritma değişiklikleri sitelerin arama sonuçlarını değiştirdiği gibi Alexa sıralamalarını da değiştiriyor. Örneğin Facebook’tan trafik sağlayan bir sitenin daha sonra Facebook’tan ziyaretçi sağlayamaması durumunda da sıralama değişebilir.

Sıralama Eskisi Kadar Önemli Değil

Tanıtım yazılarında ya da Web sitesini reklam yaparken Alexa verileri ilk bakılan göstergelerden biridir. Fakat şu an sadece gösterge niteliğindedir. Trafiğin sabit olması, Alexa verilerinin de sabit olması demektir. Hedeflenen ziyaretçi sayısının organik ya da inorganik olarak sağlanması durumunda Alexa verileri de sabit kalacaktır.

Alexa Hangi Hizmetleri Sunar?

Alexa, yukarıda da belirttiğimiz gibi birden fazla hizmeti sunmaktadır. Alexa’nın verdiği hizmetleri sıralayacak olursak şöyledir:

 • Sitelerin ülke içi ve dünya sıralaması
 • Siteye ziyaretin hangi kaynaktan sağlandığı
 • Siteye benzer içerik ve trafikte olan diğer web siteleri
 • Sitenin hızı
 • Sitenin dünya sıralamasının grafiği
 • Sitede geçirilen süre
 • Siteden çıkma oranı
 • Ziyaretçi başına sayfa görüntülenmesi

Alexa verileri, siteler için büyük bir kaynaktır. Bu kaynak, gelişmiş veriler için yetersiz sayılabilir. Daha gelişmiş ve detaylı bilgiler için Google Analytics’e bakınız.

One thought on “Alexa Nedir? Alexa Verilerini Nasıl Yorumlamak Gerekir?

 • Kasım 23, 2020 tarihinde, saat 23:51
  Permalink

  Bu kadar reklam olması kötü durum yazı içerisinde bence düzeltme yapmalısınız, ben bu yorumu yazmak için tekrar girdim, yoksa hemen çıktım

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.