Müennes Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Müennes nedir? Müennes kelimesi ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “müennes” kelimesinden söz edeceğiz. 

Müennes Nedir? Ne Demek? 

Müennes, isim. 

Dişil, Arapçada yer alan kelimelerin cinsiyetini ifade etmedeki iki türden biridir. Müzekker kelimesinin karşıtıdır. 

Müennes Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Müennes kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Kelime, “nâs” sözcüğünden türemiştir. Nâs kelimesi ise ‘insan’ anlamına gelir. “Melik-in Nâs, İlah-in Nâs” ayetinde de ‘insanların meliki (Sahibi), ilahı” anlamı vardır. 

Müennes Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir? 

Müennes kelimesinin gündelik hayatta kullanım alanları oldukça dardır. Arapçadaki temel gramer kurallarından biri olan kelimelerin cinsiyeti konusunda ayrı öneme sahip olan “müennes” kelimesi, başka bir kelime yerine de kullanılmaz. 

Müennes Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

“Bu bahsin sırrı şudur ki, nefs münennes (dişi)dir. Müennes nefsi ıslah edemeyen kişi, ister kadın ister erkek olsun, (dişi) nefsin elindedir. Ayrıca kadınların bir akılla dokuz nefsi güttüğü ama erkeklerin dokuz akılla bir nefsin hakkından gelemediği malumdur. Asıl buna şaşmalı değil mi?”
Münire Daniş
Aşk İle Hû, Münire Daniş
Sayfa 68

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber