Alicenap Ne Demek? Alicenap Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Alicenap ne demek? Alicenap cümle içerisindeki kullanımı nedir? Alicenap nedir? Alicenap kullanım alanları nelerdir? Alicenap kelimesinin sözlük anlamı nedir? Alicenap kelimesinin kökeni nedir?

Alicenap Ne Demek?

Alicenap, Sıfat

Gönlü güzel olan, yüce gönüllü, cömert kişilere verilen yakıştırmadır.

Alicenap Kelimesinin Kökeni Nedir?

Alicenap kelimesi dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Âli ve Cenap kelimelerinin birleşmesiyle oluşan Alicenap kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir.

Alicenap Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Alicenap kişilik, Alicenaplık göstermek gibi kalıplaşmış ifadelerle kullanımı yaygındır.

Alicenap Kelimesinin Cümle İçerisindeki Kullanımı Nedir?

Ey oğul!
Fazla konuşma. Sonra bulunduğun toplulukta taşınması güç bir yük olursun. Seninle beraber oturana karşı alicenap davran. Yanına oturmak isteyene güzel, nazik, hareket et. Başkasının gözüne dikkatle bakıp durma.
Fazla lügat parçalayıp yaldızlı söz söyleme. Çünkü bu sözlerin dış görünüşü belki güzel sayılabilir, fakat gerçekte güzel değildir.

Ey Oğul, İmam Gazali

Herkese karşı ve asla yalpalamadan iyi olmak, iyi kalmak mümkün mü? En alicenap fertlerin bile kötülük ettikleri olmaz mı- bilerek ya da bilmeyerek.

Havva’nın Üç Kızı, Elif Şafak (Sayfa 12)

Tanısın tanımasın, yüzünde hüzün gördüğü insana yaklaşıp “Senin bir sıkıntın var galiba arkadaş, istersen paylaşalım, belki yardımım dokunur!” diyen alicenap kuşaklar gitti, yerine “Benim bir sıkıntım var!” diyerek onurunu zedelemek pahasına kapımıza gelen kişiye “Bu senin problemin; beni ilgilendirmiyor!” diyebilecek kadar ithal (That’s your problem!) bir seciyesizlik derekesine inmiş nesiller geldi..

Kırkıncı Kapı, İskender Pala (Sayfa 136)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting