Deyimler ve Atasözleri

Alicengiz Oyunu Ne Demek? Deyimin Hikayesi Nedir?

Alicengiz oyunu nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”Alicengiz oyunu” deyiminden söz edeceğiz.

Alicengiz Oyunu Ne Demek?

  • Kurnazca, kimsenin aklına gelmeyecek şekilde yapılmış oyun, tezgah.
  • Halk arasında ”şeytanın bile aklına gelmeyen” oyunlarla karşıdaki kişinin aklına durgunluk veren bir plan, kurgu ya da tezgah hazırlayan kişiler için kullanılır.

Alicengiz Oyunu Hikayesi

Bu konuda pek çok görüş ortaya atılmış olsa da İskender Pala’nın İki Dirhem Bir Çekirdek isimli kitabında söz konusu deyim hakkında şöyle bir yorum yer almaktadır;

Not: Ali Cengiz kelimelerinin “âl-i Cengiz (Cengiz soyu)” çağrışımından yola çıkarak bu deyimin Anadolu’daki Moğol istilâsıyla da bir alâkası bulunduğunu söylemek mümkündür.

İskender Pala

İki Dirhem Bir Çekirdek, İskender Pala Sayfa 16

Cümle İçi Kullanımı

Bizde, yok yere ahbaplığı sıkıladın da canciğer göründün mü, arkasından bir alicengiz oyunuyla kazık atılacağını cümlemiz biliriz.

Aziz Nesin

Zübük, Aziz NesinSayfa 110 – Nesin Yayınevi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds