Ölüyü Çok Yıkarsan…

Ölüyü çok yıkarsan ya o*urur ya s*car diye bir deyim vardır. Bu deyim bizlere ne anlatıyor? Gelin yakından bakalım.

Kişi, her işinde detaycı ve mükemmeliyetçi olmak zorunda değildir. Bazen planladığınız işler sizin planladığınız gibi gitmeyebilir ya da planınız saat gibi tıkır tıkır işlemeyebilir. Bu durumlarda kişi mükemmeliyetçilik arzusundan vazgeçmesini bilmeli. Nitekim hayatta hiçbir şey düşlenenden daha iyi ve güzel olamaz. Bu yüzden detaylara fazla inmek çoğu zaman kişi için zararlı olabilir.

Ölüyü fazla yıkama diye nasihat veren bu deyimde de yukarıda belirttiğimiz durum kast edilmektedir. Kişi, detaylara takılmadan işlerini yapmalı, fazla detay kişiyi boğabilir. İçinden çıkılamayacak kadar büyük işlerde mükemmeliyetçilik arzusundan daha bir kaçınmalı insan.

Zira insanın bu deyimden de anlaşılacağı üzere detaycı olmasında kendisi için zarar vardır. Nitekim ölünün deyimde geçen hallerde bulunması bir ‘zarar’ olarak kabul edilir. Bu deyimde ölü, bir işle ya da bir konu ile özdeşleştirilmiş. Ölünün deyimde geçen halleri ise bu iş veya konunun zararları olarak gösterilmiştir.

Velhasıl ölüyü fazla yıkamayın. Detaycı olmaktan ve mükemmeliyetçi davranmaktan uzak durun. Bunun yararı en çok kendinize olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: