Deyimler ve Atasözleri

Dize Gelmek Deyiminin Anlamı Nedir?

Dize gelmek deyiminin anlamı nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca dize gelmek deyiminin anlamından söz edeceğiz.

Dize Gelmek Deyiminin Anlamı nedir?

Birisine ya da bir duruma razı olmak, ona teslim bayrağı açmak anlamına gelir. Bir kişinin bir süre mücadele ettiği ancak üstünlük sağlayamadığı durum ve kişilere karşısındaki acziyet duyması anlamına gelir. Bu deyimdeki alt anlamlardan biri de mücadeledir. Yani doğrudan bir teslimiyet yoktur, verilen bir mücadele vardır ancak kazanılamamıştır.

Dize gelmek deyimi, dize getirmek şeklinde genelde bir üstünlük ve hegemonya ifade eden bir şekilde de kullanılabilir. Gündelik hayatta da insanlar ”dize geldim” değil ”dize getirdim” deyimini sıklıkla kullanır. Yani buradan da anlaşılacağı üzere kişiler kendileri için olumsuz sonuçlanan ya da kendilerini aciz durumda gösteren olayları dile getirme konusunda isteksizdirler. Doğal olarak herhangi bir kişi, kaybetmeye ya da teslim olmaya teşne olmadığından bu konuyu da dillendirmezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.