Amorf Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Amorf nedir? Ne demek? Amorf ne anlama geliyor? Amorf kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “amorf” kelimesinden, anlamından, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Amorf Nedir? Ne Demek?

Belirli bir düzeni ve biçimi olmayan, biçimsiz, düzensiz anlamlarına gelir. Düzensiz bir şekle sahip olan maddeler için de “amorf” kelimesi kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Vizyoner Nedir? Kime Denir? Vizyon Sahibi Olmak Nedir?

Mimari açıdan düzensiz olan ve belirli bir akıma bağlı olamayan, estetik ve simetriden uzak yapılar için de ”amorf” kelimesi kullanılır. Amorf, Türkçede daha çok siyasilerin dilimize pelesenk ettiği bir kelimedir.

Aniden soğumaya uğrayan mineraller için de amorf kelimesi kullanılır. Bunun en bilindik örneği camdır. Camın yapısından dolayı alt tarafları oldukça yoğun ve kalın; üst tarafları ise daha az yoğu ve daha az incedir. Fakat bu çıplak gözle görülmediğinden dolayı fark edilmez.

İlginizi Çekebilir:  Kaparozlamak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Amorf Kelimesinin Kökeni Nedir?

Amorf, kelime kökeni olarak Yunancadan türemiştir. Orijinal hali; Yunanca, morphé’dir. Bu kelime daha sonra Türkçeye benzer bir telaffuz ve yazım ile geçmiştir.

Amorf Kelimesinin Cümle İçindeki Kullanımı

İhtiyar Montero özellikle politikadan konuşuyordu. Oyunu her zaman aşırı sağa atmıştı ve demokrasinin sadece zayıf toplumların yakalandığı bir hastalık olduğuna inanıyordu, zira bu sistem yönetici seçkinlerin sorumluluklarını halkın amorf kitlesine devretmesini içeriyordu ve seçkinsiz bir ülke yitik bir ülkeydi. Ayrıca bu demokrasi denen şey bir fantezinin üzerinde yükseliyordu. Genel ve eşit oy hakkı; bir kapıcı kadının oyu bir avukatınkiyle aynı değerde olamazdı. Alvaro başıyla onaylıyordu ve ihtiyar hemen hükümeti çok sert bir biçimde eleştirmeye başlıyordu. Ne var ki eleştiri okları daha ziyade sağ partilere yönelikti. Onları ilkelerinden uzaklaşmış ve kökenlerini inkâr etmiş olmakla itham ediyordu. Alvaro’nun ihtiyarın suçlamalarındaki öfkeden etkilendiği oluyordu.
Javier Cercas
Saplantı, Javier Cercas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi