Irgat Ne Demek?

Irgat, isim. Genellikle köyde tarlalarda veya inşaatlarda çalışan mevsimlik ya da daimi işçilere verilen isimdir. Irgat, köy ya da kasabalarda tarlaları eken, biçen ya da hasat mevsiminde tarlanın tüm işlerini yapan işçilere verilen isimdir. Yine aynı zamanda inşaat işçilerine de ırgat denir. Irgat kelimesi dilimize Yunancadan geçmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Abesle İştigal Memnudur Ne Demek?

Irgatlık ise ırgatların tarla ya da inşaatlarda çalıştığı genel duruma denir. Argoda ırgatlık ise boşa kürek çekmek anlamında kullanılır.

Daha çok Orhan Kemal ve Yaşar Kemal’in romanlarında, Anadolu ve özellikle Çukurova bölgesi insanlarının anlatıldığı romanlar, ırgat ifadesi sıklıkla geçer. Aşağıda ırgat ve ırgatlık kelimesinin cümle içerisindeki kullanımını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Nevabit Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Irgat kelimesinin cümle içerisindeki kullanımı aşağıdaki gibidir;

Baksana su ırgat kalabalığına, karınca sürüsü gibi. Çalışmak, kazanmak, yemek içmek, rahat etmek isterler. Bunlar böyle yoksul, elsiz ayaksız, çaresiz kalırlar mı sonuna dek?

Binboğalar Efsanesi, Yaşar Kemal

Irgatlık kelimesinin cümle içerisindeki kullanımı aşağıdaki gibidir;

“Yunkers” motorları yakarken Bilbao’yu.
Veyahut herhangi bir
Konte Fernando Valaskerosi de Kortoba’nın çiftliğinde
Irgatlık etmişindir

Bütün Şiirleri, Nazım Hikmet Ran

İlginizi Çekebilir:  Mihval Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri