Bulunma Hal Ekleri Nelerdir? Kaça Ayrılır?

Bulunma hal eki nedir, nelerdir, kaça ayrılır ve kaç tanedir. Daha önceki yazılarımızda çeşitli dil bilgisi kurallarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca bulunma hal ekinden söz edeceğiz.

Bulunma Hal Eki Nedir?

Bulunma hale eki, yükleme ‘nerede’ sorusunu sorduğumuz zaman alınan cevaptır.

  • de
  • da

Nerede sorusunun cevabını bizlere vermektedir. Yükleme ‘nerede’ sorusunu sorduğumuz zaman aldığımız cevap bulunma hal ekidir.

İlginizi Çekebilir:  Tefevvuk Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Nasıl Yazılır?

Bulunma hal eki ile bağlaç olan -de ve -da ekleri birbirinden farklı görevdedir. Bu neden dolayı bulunma hal eki olan -de ve -da her zaman bitişik yazılır.

Örnekler

  • Seninle orada buluşacağız.
  • Kendimi orada ufak hissediyordum.
  • Şırıl şırıl akan derede babamın ve onun babasını sesi de mevcut.

İsmin hal ekleri arasında yer alan bulunma hal eki özellikle ilkokul 4. ve 5. sınıfların merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Hal durum eklerinden 10 örnek ve ayrılma hal ekinden 20 örnek gibi ödevlerde öğrenciler ismin hal eklerini ve bulunma halk ekini merak etmektedir. İsmin halleri bu seneki müfredatta da 3. sınıf konuları arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Şanzıman mı Şanzuman mı? Doğru Yazılışı Nasıldır?

Bulunma Hal Eki İle İlgili Kullanıcılar Şunları da Aradı

Yukarıda bulunma hal ekininin -de ve -da eki olduğu bilgisini sizlerle paylaşmıştık. Kullanıcılar ayrıca şunları da aradı; ismin hal ekleri 4. sınıf, ismin hal ekleri örnekler, ayrılma hal eki 20 örnek, hal durum ekleri 10 tane örnek, iyelik eki nedir, yalın hal, hal ekleri ve iyelik ekleri, ismin halleri 3.sınıf konu anlatımı

İlginizi Çekebilir:  Mukavva Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara