Gündelik Hayat

Ankara Mezar Bakım Nedir? Mezar Bakım Hizmetleri Nelerdir?

Sevdiklerimizi kaybettiğimizde, önceden gösterdiğimiz saygıyı toprak olduklarında da göstermeye çalışırız. Bunun en iyi yolu ise mezar bakımıdır. Ancak gündelik hayatın yoğunluğu nedeniyle mezar bakımı için zaman ayıramayabilirsiniz. Ayrıca mezar bakımı ustalık ve tecrübe isteyen bir işlemdir. Bu nedenle alanında uzman ve tecrübeli firmalardan yardım almak sizler için çok daha iyi olacaktır.

Ankara mezar bakım hizmeti, Ankara ilinde yer alan bir mezarın bakımını yaptırmak isteyen vatandaşlar tarafından tercih edilir. Bakım sırasında mermer temizliğinden yeni bitki ekimine kadar pek çok işlem gerçekleştirilir. Bu işlemler sırasında oldukça titiz ve saygılı davranılır. Ardından isteğe bağlı olarak ilaçlama ve boyama gibi çeşitli işlemler de gerçekleştirilebilmektedir.

Mezar Bakım Hizmetleri Nelerdir?

Ankara’da mezar bakım hizmetleri arayışına giren kişiler, bu hizmetlerin neleri kapsadığı ile alakalı bilgi sahibi olmak istemektedir. Mezar bakım hizmetleri; onarım, ilaçlama, cilalama, boyama, bitki temizliği, toprak yenileme, mezar ve çevre temizliği, çiçek ve bitki ekimi gibi çeşitli işlemleri kapsar.

Mezarlık bakımı gerçekleştirilmeden önce keşif amaçlı farklı açılardan resimler çekilir. Dikilecek olan çiçekleri ve çevre düzenlemesinin işleyişini belirleyebilmek için bir plan oluşturulur. Bu plan dahilinde işleme başlanır. Mezar bakım hizmetleri aşağıda detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

Tamir ve Onarım

Mezarlar, zaman içerisinde çevresel faktörlerin etkisiyle bozulmuş veya deforme olmuş olabilir. Özellikle uzun yıllardır bakımı yapılmayan mezarlarda bu gibi durumlar ile sıkça karşılaşmak mümkündür. Mezar bakım hizmetleri arasında yer alan tamir ve onarım işlemleri sayesinde mezarların deforme olan tüm detayları tamir edilir ve onarılır. Aynı zamanda yazısı silinen mezar taşları yeniden yazılarak ilk günkü görünümünü elde edecektir.

Eğer mezar taşlarında kırılma veya çizilme gibi durumlar söz konusuysa, bu taşların onarımı sağlanır. Aynı zamanda beyazlatılan taşlar daha bakımlı gözükecektir. Düzenli olarak mezar taşı onarımı yapmak son derece önemlidir.

İlaçlama

Mezar bakımı yapılırken toprağı kaldırmak gerekebilir. Toprak yenileme işlemlerinde ise bu şarttır. Ancak toprak kaldırıldığında altından çok sayıda haşere ve böcek çıkabilmektedir. Bakım sırasında mezarlığın üst kısmı, toprağı ve çevresi uygun şartlar altında ilaçlanır. Bu işlem belli bir süre boyunca böcekleri ve haşereleri merhumun toprağından uzak tutacaktır.

Cilalama ve Boyama

Cilalama ve boyama işlemleri de mezar taşı ile alakalıdır. Aşırı güneş ışığına maruz kalmak ve yağışların bol olması nedeniyle mezar taşında bulunan yazılar zaman içerisinde silinerek kaybolabilir. Aynı zamanda mezar taşının rengi de beyaz renkten uzaklaşarak griye dönebilir. Bu durum mezar taşının bakımsız bir görünüme sahip olmasına neden olacaktır.

Mezar taşının ilk günkü haline dönebilmesi için tüm yazılar yeniden yazılır ve mezar taşı beyaz renge boyanır. Bu işlem belirli periyotlar dahilinde düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Eski Bitkilerin Temizlenmesi

Uzun yıllar boyunca bakımı yapılmayan mezarlıklarda yabani otlar ve kurumuş bitkiler oluşabilir. Ayrıca mezarlığa konulmuş bir çiçek de belirli bir süre sonra solacaktır. Bu durum mezarlıkların bakımsız görünmesine neden olur. Bakım hizmeti sırasında tüm kurumuş bitkiler, solmuş çiçekler ve yabani otlar topraktan ayrıştırılarak temizlenmektedir.

Eski bitkiler temizlendikten sonra mezarlığın üzerinde temiz görünen çıplak bir toprak bulunacaktır. İstenildiği takdirde bu toprağa yeni bitkiler ve çiçekler ekilebilir. Böylece toprak çok daha bakımlı görünecektir.

Toprak Yenileme

Mezarlık topraklarının her 3 ayda bir yenisi ile değiştirilmesi önerilir. Eğer bu süre boyunca toprak yenilenmediyse, bakım hizmetleri sırasında mezarlığın üzerinde bulunan toprak 3 – 5 cm arasında kaldırılarak nadas edilir. Yenilenen toprak çok daha bakımlı bir görünüm kazanacaktır. Sonrasında istenildiği takdirde bu toprağın üzerine çiçek ve bitki ekimi yapılabilir.

Mezar Temizleme

Mezarlar belirli bir zaman sonra çevre koşullarının etkisiyle kirlenebilir ve çeşitli yerlerinde lekeler oluşabilir. Bu gibi durumlarda mezarlar deformasyona uğratılmadan doğru yöntemler uygulanarak kirden ve lekelerden arındırılmalıdır. Mezarlık bakım personelleri, mezar temizliğini titiz ve saygılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Çevre Temizliği

Mezarlık yalnızca mezar taşından ve topraktan oluşmaz. Mezarlığın çevresi de bu konuda oldukça önemlidir. Mezarlık her ne kadar bakımlı olursa olsun yakın çevresinde bulunan yabani otlar ve kurumuş bitkiler, mezarlığın bakımsız görünmesine yol açacaktır. Bu nedenle mezarlığın çevre temizliği de titiz bir şekilde yapılmaktadır.

Mezarlığın çevre temizliği yapılırken; alandaki kurumuş bitkiler, yabani otlar ve solmuş çiçekler topraktan ayrıştırılarak temizlenir. Ardından toprağın çok daha düzgün bir görünüm alması sağlanır ve böylece çevre temizliği tamamlanır.

Bitki ve Çiçek Ekim’i

Mezarlık çiçekleri, mezarın bakımlı ve güzel görünebilmesi için oldukça önemlidir. Ancak bitki ve çiçek ekimi yaparken mevsimine göre seçimler yapmak gerekecektir. 12 ay boyunca yeşil kalan bitkiler şunlardır:

  • Lavanta
  • Açelya
  • Kaktüs
  • Aloevera
  • Paşa kılıcı
  • Japon kamelyası

Yukarıda yer alan bitkiler 12 ay boyunca yeşil kalabildikleri için bitki ve çiçek ekiminde sıklıkla tercih edilir.

Mezar Bakımı Nasıl Yapılır?

Mezar bakımı, uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir iştir. Bakıma başlamadan önce mutlaka plan ve program yapmak gerekir. Öncelikle mezarın resimleri çekilmeli ve uzman kişiler tarafından bir plan oluşturulmalıdır. Ardından mezarlığa yapılacak olan işlemler sıralanarak kullanılacak bitkiler, çiçekler ve malzemeler belirlenmelidir. Bu aşama tamamlandıktan sonra bakım aşamasına geçilebilir.

Mezarlık bakımı, bu alanda hizmet veren firmalar tarafından profesyonel bir şekilde yapılır. Toprak üzerinde bulunan bitkiler ve yabani otlar ayrıştırılarak toprak kötü görünümden uzaklaştırılır. Ardından mezar üzerinde yer alan silinmiş yazılar tekrar yazılır. İlaçlama, çiçek ekimi ve çevre düzenlemesi gibi işlemler ise mezarlığın çok daha bakımlı ve temiz görünmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds