Ekonomi

Bayi Tahsilat Sistemi Nedir?

Online bayi tahsilat sistemi; bayilerin müşterilerden ve alt bayilerinden online tahsilat yapmasına olanak sağlayan sistemdir. Bu sistemin geliştirilme amacı, bayilerin tahsilat sürecini kolaylaştırmak ve hızlandırmaktır. Bayi tahsilat sistemi sayesinde nakit akışı düzene sokularak sorunsuz bir şekilde ödeme alınması amaçlanır. Aynı zamanda iş gücünde meydana gelen aşırı yükler ve zaman kayıpları bu sistem sayesinde ortadan kalkar.

Bayi tahsilat sistemi; telefon, bilgisayar veya internete bağlanabilen benzer cihazlar ile tahsilat yapılmasına imkan sağlamaktadır. Bankadan alınan sanal pos bu sisteme entegre edilerek tüm tahsilat süreci başarılı bir şekilde yürütülür. Günümüzde birçok tedarikçi ve distribütör firma, bayi tahsilat sistemini tercih ederek muhasebe departmanlarının yükünü ciddi oranda azaltmaktadır.

Bayi Tahsilat Sistemi Nasıl Kurulur?

Bayi tahsilat sisteminin başarılı bir şekilde kurulabilmesi için firmanıza ait olan alan adına alt bir alan adı oluşturulur. Böylece bir ödeme sayfası oluşmuş olacaktır. Bu sayfa sayesinde bayileriniz, alt bayileriniz ve müşterileriniz sizlere ödeme yapabilecektir. Alan adı oluşturulduktan sonra bayi tahsilat sistemine ait olan yazılım bu alan adına kurulur. Kurulum işlemlerinin ardından gerekli güvenlik tedbirleri alınır ve sayfa yayınlanır.

Tüm güvenlik tedbirleri eklenen ve yayınlanmaya hazır olan ödeme sayfasına, Türkiye’de bulunan tüm bankaların sanal posu entegre edilir. Böylece internet siteniz üzerinden tüm tahsilat işlemlerini gerçekleştirmek için hazır olursunuz. Bayilerinizi ve alt bayilerinizi oluşturulan bu sisteme tanımlayarak onların kredi kartları ile ödeme yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Bayi Tahsilat Sisteminin Sunduğu Ödeme Seçenekleri

Bayi tahsilat sistemi, dijitalleşen dünyada her geçen gün gelişmeye ve yenilikler edinmeye devam eder. Bu sistem sayesinde alt bayilerinize ve firmalara alternatif ödeme seçenekleri sunmanız mümkündür. Bu seçenekler şöyle sıralanabilir:

 • Banka/kredi kartı ile ödeme
 • SMS üzerinden ödeme
 • E-mail üzerinden ödeme

Bayileriniz, yukarıda yer alan yöntemlerden dilediklerini tercih ederek ödeme yapabilir. Banka/kredi kartı ile ödeme işlemleri için tahsilat sayfası ziyaret edilerek kart bilgilerinin girilmesi yeterli olacaktır. SMS veya e-mail üzerinden ödeme yapabilmek içinse bayilerinizin gönderilen bağlantıya tıklamaları ve ödeme ekranına ulaşmaları gerekir. Bu ödeme ekranında kart bilgileri girilerek hızlı ve kolay bir şekilde tahsilat işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bayi Tahsilat Sisteminin Özellikleri

Online tahsilat olarak da bildiğimiz bayi tahsilat sistemi, birbirinden ayrıcalıklı pek çok özelliğe sahiptir. Bu özellikler aşağıda sıralanmıştır:

 • Cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar ile uyumludur. Bu sayede alt bayiler veya müşteriler, internete bağlanabilen herhangi bir cihazı kullanarak ödeme yapabilirler.
 • LOGO, ETA, Mikro, Netsis, SAP, NEBİM ve Microsoft Dynamics gibi ERP/Muhasebe programları ile entegre olarak çalışabilir.
 • Yönetim açısından kolaylık sağlayan tüm raporlar sistem üzerinden alınabilir.
 • Ödeme sonrasında bayilere ve müşterilere, ödeme bilgilerinin yer aldığı bir e-mail otomatik olarak gönderilebilir.
 • Bayiye özel taksit tanımlanabilir. Hatta otomatik taksit seçenekleri sunma gibi özelliklere de sahiptir.
 • Çoklu dil ve çoklu para birimi desteği

Bayi tahsilat sistemi yukarıda sıralanan özelliklere ve daha fazlasına sahiptir. Bu sayede tüm tahsilat işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Bayi Tahsilat Sisteminin Avantajları

Bayi tahsilat sistemi; bayilere, alt bayilere ve müşterilere sayısız avantaj sağlar. Sistem tarafından sizlere sağlanan avantajlar şunlardır:

 • Bayilere özel taksit seçeneği belirlenebildiği için ödeme kolaylığı sağlar.
 • Alınan tüm ödemeler, bayilerin cari hesabından düşer. Böylece ödemeleri takip edebilmek çok daha kolay bir hale gelir.
 • Sistem 7/24 durmaksızın çalıştığı için zaman ve mekan kaygısı olmadan tahsilat yapılabilir.
 • Yalnızca tek tıkla tüm bayilere bilgilendirme yapılabilir. Böylece borçlu olan tüm bayiler kolaylıkla harekete geçirilebilir.
 • Eğer herhangi bir ödemede yanlışlık yapıldıysa, panel üzerinden tek tıkla saniyeler içerisinde iptal/iade gerçekleştirilebilir.
 • Yönetim paneli sayesinde alınan tüm ödemelerin istatistiksel, zamansal ve grafiksel takibi yapılabilir. Bu durum iş yükünün hafiflemesine ve zaman kaybının ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.
 • Nakit akışını düzene sokmak son derece kolaylaşır. Muhasebe maliyetleri bu sayede minimuma indirilir.

Bayi tahsilat sistemi, kullanıcı bayilere ve müşterilerine bu avantajları sağlamaktadır. Eğer sizler de bayi tahsilat sistemini kullanmak ve bu avantajlardan faydalanmak istiyorsanız, Tahsilatcim web sitesine giderek daha geniş bilgilere ulaşabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Bayi Tahsilat Sisteminin Önemi

Bayi tahsilat sistemi, özellikle bayiler ve alt bayiler için son derece önemlidir. Geleneksel tahsilat sistemlerinde ödeme yapılabilmesi için birçok şartın sağlanması gerekir. Tahsilatı yapacak olan tarafların bir araya gelmesi ve yapılan tahsilat sonucunda borçtan düşme gibi durumların not alınması büyük zorluklar çıkarır. Ancak bayi tahsilat sistemi ile tanımlanan sanal pos sayesinde zaman ve mekan kaygısı olmadan 7/24 tahsilat yapılabilmektedir.

Bayi tahsilat sisteminde nakit akışının kontrolü de son derece kolaydır. Sistemden ödeme alındığı zaman alt bayilerin borcu otomatik olarak düşer. Aynı zamanda bu alt bayilere eş zamanlı olarak bilgilendirme mesajları gönderilebilmektedir. Bu durum hem bayinin zaman kaybı yaşamasını engellemekte hem de tüm verileri tek bir panel üzerinde görüntüleyerek yönetimi kolaylaştırmaktadır.

Bayi Tahsilat Sistemi Güvenli mi?

E tahsilat sistemi olarak da adlandırdığımız bayi tahsilat sistemi son derece güvenlidir. Sistem, ödeme için oluşturulan alt alan adınıza entegre edildiğinde tüm güvenlik önlemleri alınır. Uluslararası PCI DSS güvenlik standartları ile son derece uyumlu bir şekilde çalışan bu sistem, üst düzey veri güvenliği sayesinde herhangi bir kayıp yaşanmasının önüne geçer.

Özellikle günümüz dünyasının dijitalleşmeye başlaması ile birlikte her türlü dolandırıcılığın önüne geçebilmek için gerekli tüm önlemler alınmaktadır. Eğer sizler de alt bayilerinizden ve müşterilerinizden güvenli bir şekilde ödeme almak ve tahsilat işlemlerinizi kolaylaştırmak istiyorsanız, bayi tahsilat sistemini tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.