Psikoloji

Anksiyete Depresyon Yapar mı?

Her insanın zaman zaman kaygı yaşaması normaldir. Ancak insanların bir kısmı bu kaygı durumunu çok üst seviyelerde, üstesinden gelinemez boyutta yaşamaktadır. Bu şekilde yaşanan anksiyete önceki Psikoloji yazılarımızda belirttiğimiz gibi birçok yan etkiyi de beraberinde getirir. Depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkiye bakarken bilmelisiniz ki, bu ilişkinin yanında ortak etkiler bulunduğundan dolayo depresyon yaşamıyor, doğrudan anksiyetenin belirtilerini çekiyor da olabilirsiniz. Sebebi her ne olursa olsun bu türden sıkıntıların boyutu sizin için yaşamı çekilmez hale getirecektir.

  • Halsiz ve bitkin hissetme,
  • Yataktan çıkmak istememe,
  • Beslenme ve uyku bozuklukları

Depresyonun başlıca belirtileri arasındadır. Bunların hepsini anksiyete rahatsızlığını yaşadığınız esnada görebilirsiniz. Yani, anksiyete depresyon yapar. Kaygı başlı başına olumsuz bir düşünme tarzıdır. Geleceğe dair yüksek endişe duymak çoğu zaman acı verici olacaktır. Bununla beraber depresyon da bulunduğunuz an içerisinde ve ileriki zaman için duyulan olumsuz düşüncelerin şiddetli bir hal alması anlamına gelir.

Özet olarak, birçok sebepten dolayı iki rahatsızlığı birlikte yaşama ihtimaliniz vardır. Birisi diğerine neden olan bir bağıntı içinde olduğundan dolayı, anksiyete için bir tıp profesyonelinden yardım aldığınız ve ısrarcı tedaviye devam ettiğiniz durumda depresyon probleminiz de kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.