Sağlık

Antidepresan Kullanırken Bitki Çayı İçilir mi?

Depresyon, obsesif kompulsif bozukluklar, anksiyete bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçlar beyinde ki kimyasal maddelerin düzeyini arttırarak etki gösterirler. Etki mekanizmaları beyinde yer alan serotonin ve noradrenalin maddelerinin etkisini arttırarak kişinin ruh halini iyileştirme yönündedir. Antidepresan ilaçların önemli ve ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle antidepresan ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Peki, antidepresan ilaç kullananlar nelere dikkat etmelidir? Antidepresan ilaç kullananlar farklı bir ilaç kullanacağı zaman mutlaka doktoruna danışmalıdır. Antidepresan ilaçlar farklı ilaçlarla tepkimeye girebilir ve bu durumda da ciddi yan etkiler görülebilir. Aynı zaman da antidepresan kullanan kişiler yiyip içtiklerine de dikkat etmelidir. Antidepresan kullanan kişilerin bitki çayı içmesi zararlıdır. İlaç kullanan kişiler bitki çayı tüketimine ara vermelidir. Çünkü antidepresan ilaçlar bitki çayları ile birlikte tüketildiğinde ilacın yan etkilerinin görülme oranı artmaktadır. Bitki çaylarının ilaçlarla etkileşimi sağlığınızı tehlikeye düşürmektedir. Bu nedenle antidepresan kullanımınız hekiminiz tarafından sonlandırıldığında bitki çayı içmeye devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds