Antikor Kokteyli Nedir? Ne İşe Yarar?

Antikor kokteyli nedir, ne işe yarar? Trump’ın tedavisinde antikor kokteyline başvurulması ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda sağlıkla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise antikor kokteyli konusundan söz edeceğiz.

Antikor Kokteyli Nedir?

Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. ABD’li biyoteknoloji şirketi  Regeneron tarafından geliştirilen Antikor kokteylinin 29 Eylül 2020 tarihinde yapılan deneylerde virüse maruz kalmış fakat hastaneye kaldırılması gerekmeyecek kadar hasta olmayan vakalarda viral seviyeleri düşürdüğü ve belirtileri daha hızlı bir şekilde hafiflettiği belirtilmişti.

REGN-COV2 isimli antikor kokteyli, monoklonal antikor ismi verilen biyoteknik bir yöntemdir. Pek çok şirket yeni tip koranavirüse karşı olarak vücudun kendi antikorlarını üretmek için bu yöntemi kullanmaktadır. Yapılan araştırmalarda iki hasta popülasyonunda 2 farklı doz REGN-COV2 test edilmiştir. Salt olarak etkili bağışıklı cevabı üretenler yani seropositif adı verilenler ve vücudunun bağışıklık cevabı yeterli olmayanlar yani seronegatif olanlar.

Regeneron, REGN-COV-2’nin seronegatif tipi hastalarda viral yükü yedi günde hızlı bir şekilde düşürdüğünü deklara etmiştir. Buna ilave olarak REGN-COV-2 daha yüksek seyreden viral seviyelerdeki hastalara intravenöz infüzyon şeklinde verildiğinde viral yükste daha hızlı bir azalma saptandığı ifade edildi.

Seronegatif tipi hastalarda belirtilerin azalması çerçevesinde medyan süre kontrol grubunda on üç gün sürereken bu süre yüksek dozaj drubunda sekiz gün düşü dozaj grubunda ise altı gün olarak ifade edilmiştir. Klinik testlerde kntrol grupta 2 hasta ciddi düzeyde yan etkiler meydana gelmiş, düşük doz grupta ise bir hastada yan etki hiç gözlenmemiştir. Öte yandan denemelerde hiçbir ölüm gerçekleşmemiştir.

REGN-COV-2’nin hastaneye sevk edilen hastaların tedavisinde ve Kovid-19 hastalarına maruz kalanlarda enfeksiyonun önüne geçilmesi maksadıyla kullanımı konusunda ise araştırmalar devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.