Otomobil

Araç Yedek Parça

0 km bir araç alındığında dahi araç yedek parça ihtiyacı, bazı kaza, aşınma, eskime gibi durumlardan doğabilmektedir. Üretici firmalar genelde araçlarda orijinal yedek parça kullanmaktadır. Sürüş esnasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için, orijinal yedek parçaların kullanılması önemlidir. Yedek parça üreten firmaların, araçlarla birebir uygun ürettiği ürünler de yan sanayidir. Bu parçalar genel itibariyle, otomobil firmaları tarafından üretilmez. 

Orijinallere nazaran daha uygun fiyatlı yan sanayi yedek parçalar, oldukça fazla tercih edilmektedir. Pek çok kişinin,fiyatına göre yüksek performans sergileyen bu parçaları kullandıkları bilinmektedir. Bununla birlikte, araçların orijinal yedek parçalarına ulaşmak zordur. Aracınıza orijinal parça bulmak için, pek çok faktörden dolayı zorluk yaşayabilirsiniz. Yaşadığınız yer, aracınızın marka ve modeli, bu konuda sizi zorlayabilir. 

Araçlarımıza Yedek Parça Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Pahalı ve yüksek marka ve modelli aracınıza uygun araç yedek parça bulamazsanız, aracınızın değer kaybetmesi de söz konusudur. Satış esnasında aracınızın değer kaybetmemesi için yapılabilecekler şu şekildedir;

• Yedek parçanın, arabanın yapısıyla uyumlu olup olmadığına bakmalısınız. 

• Satıcı ve üreticinin yedek parçaya garanti verip vermediğini dikkat etmelisiniz. 

• Orijinal yedek parça kullanımının, kasko sigortasında avantaj sağladığını göz ardı etmemelisiniz. 

• Sürüş esnasında kendinizin ve sevdiklerinizin can güvenliğini tehlikeye atmamalısınız. 

Orijinal parça aldığınızda, kaskonun kapsamı dahilindedir. Orijinal olmayan parça tercih ettiyseniz, belli bir fiyat farkı karşılığında, kasko kapsamı genişletilmektedir. 

Araç yedek parça seçiminde en önemli konuların başında, aynı değerde olmayan araçlara, aynı değerde parça kullanımının tercih edilmesidir. Böyle bir durum yaşıyorsanız, ileride sıkıntı yaşamanız olasıdır. Yanı sıra, aracınız bu şekilde değer kaybetmektedir. Orijinal parça bulunamadığında, mutlaka orijinale en yakın olanların seçilmesine özen göstermelisiniz. Yedek parça seçimi, aracın performansı yönünden çok önemli bir noktadır. Parçanın üretim yeri, firma geçmişi gibi detaylar bu nedenle incelenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.